Federalni ministar poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva Kemal Hrnjić reagovao je na objavljeno saopćenje za javnost Poljoprivredne zadruge "Planinsko mlijeko" Šipovo, a u kojem se iznose stavovi o pravilniku kojim se regulira otkup mlijeka na području Federacije Bosne i Hercegovine koji je Federalno ministarstvo poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva objavilo polovinom ove godine.
- U vezi sa saopćenjem za javnost kojeg je izdala navedena zadruga, želim da naglasim da optužbe upućene meni kao ministru, resornom ministarstvu i Vladi Federacije BiH zbog odredbi pravilnika kojim se regulira način otkupa mlijeka, a koje navodno onemogućavaju otkupljivačima podnošenje zahtjeva za novčane podrške, nisu tačne i ne odgovaraju istini.
Naime, ministar poljoprivrede donosi pravilnike u skladu sa zakonskim okvirom i propisima koji regulišu oblasti poljoprivrede i agrarne politike. Izmjena pravilnika nije bila u cilju ograničavanja prava otkupljivača, već je usmjerena na unapređenje procedura i transparentnost procesa, kao i omogućavanje adekvatne kontrole na terenu od nadležnih institucija. Pravilnik postavlja jasne smjernice za podnošenje zahtjeva, a svi zainteresovani imaju pravo i mogućnost da učestvuju u postupku podnošenja zahtjeva, uz uslove koji su predviđeni zakonskim i podzakonskim aktima.
Kroz iznošenje stavova navedenih u saopćenju za javnost od direktora te zadruge, stiče se dojam da Kozomara zagovara uspostavu državnog ministarstva poljoprivrede, što svakako smatram vrijednim pohvale. Svaka inicijativa koja doprinosi jačanju državne uloge i podrške u sektoru poljoprivrede je od značaja za stabilnost tržišta i dugoročni razvoj poljoprivredne proizvodnje, čemu teži i resorno federalno ministarstvo - istakao je Hrnjić.
Naglasio je da bi uspostava državnog ministarstva poljoprivrede predstavljala značajan korak ka stvaranju stabilnog, koordiniranog i efikasnog sistema koji bi unaprijedio poljoprivrednu proizvodnju i doprinio dugoročnom razvoju ovog sektora u Bosni i Hercegovini.
Ministar Hrnjić ističe kako vjeruje da i direktor Poljoprivredne zadruge "Planinsko mlijeko" Šipovo Milorad Kozomara razumije da bi državno ministarstvo omogućilo usklađivanje i koordinaciju poljoprivrednih politika između Federacije BiH, Republike Srpske i Brčko distrikta BiH, čime bi se stvorila jedinstvena strategija za razvoj poljoprivrede na nacionalnom nivou.
To bi smanjilo fragmentaciju politika i omogućilo bolje usmjeravanje resursa i podrške, omogućilo bolju raspodjelu novčanih podrški prema potrebama različitih poljoprivrednih sektora širom zemlje, omogućilo uspostavu IPARD strukture od koje bi podjednako koristi imali svi poljoprivredni proizvođači u Bosni i Hercegovini. Svakako to znači i nova sredstva za 'Planinsko mlijeko' bez da se samo gleda u budžet Federacije BiH - kazao je ministar Hrnjić.
Podsjeća da su sudovi na različitim instancama, u upravnim sporovima pokrenutim od strane ove zadruge i njihovih kooperanata, a u kojima se neopravdano pokušao plasirati narativ o 'nacionalnoj osnovi', presudili u korist Federalnog ministarstva poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva što potvrđuje zakonitost i pravilnost postupanja ovog ministarstva.
Ministarstvo će i dalje nastaviti sa sprovođenjem politika koje su usmjerene na razvoj poljoprivrede i ruralnog razvoja, uz poštovanje prava svih učesnika na tržištu, uključujući i otkupljivače, navodi se u reakciji ministra Hrnjića, saopćeno je iz Federalnog ministarstva poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva, prenosi Ured Vlade FBiH za odnose s javnošću.