Alarmantni podaci o zagađenom zraku u Bosni i Hercegovini koji je opasan za zdravlje, bilježe se svake godine, no konkretna rješenja nadležnih i dalje izostaju. Pomaka da građani osjete da udišu čistiji zrak nisu dale ni određene mjere za smanjenje aerozagađenja u gradovima Tuzlanskog kantona.
Ekološki aktivisti u Lukavcu zbog toga podižu krivične prijave protiv zagađivača, ali i odgovornih osoba u administracijama koje ne sprečavaju to zagađenje.
Blago poboljšanje
Ekološki aktivisti u Tuzli priznaju da ima blagog poboljšanja u pogledu kvaliteta zraka u gradu u odnosu na prethodnu godinu. Proširenje toplovodne mreže, utopljavanje objekata i sufinansiranje domaćinstava za zamjenu kotlova na ugalj, daju rezultate, ali to nije dovoljno da se osjeti značajno poboljšanje kvaliteta zraka.
- Tuzla treba dobar javni saobraćaj, treba javni saobraćaj koji će biti prihvatljiv za građane. Najbolje bi bilo, najvjerovatnije paušalno rečeno, autobusi na električni pogon, autobusi koji neće zagađivati zrak, da se uvedu česte linije, simbolične cijene, sufinansirane cijene za građane, jednostavno da privolimo građane da se vrate u javni saobraćaj kvalitetom javnog saobraćaja - ističe Džemila Agić iz Centra za ekologiju i energiju Tuzla.
Bivši kantonalni ministar okoliša je prije četiri godine predložio dvanaest mjera za smanjenje aerozagađenja, ali je samo manji broj njih realizovan. Odsumporavanje blokova 5 i 6 TE Tuzla, značajno proširenje toplifikacije grada, zamjena kotlova na ugalj i zaustavljanje gradnje objekata koji opstruiraju strujanje zraka kroz grad, čekaju neko bolje vrijeme i finansijska sredstva za realizaciju.
- Prije nekoliko godina, naravno sad treba uzeti u obzir ovu inflaciju koja se desila u međuvremenu, trebala je okvirno neka cifra od 30 miliona KM da se cijeli taj proces zaokruži. Ja mislim da to nisu neka velika sredstva, ja mislim da kroz pomoć i onog što iskreno radi Kanton i onog što iskreno može pomoći Federacija, mislim da mi to možemo provesti samo treba da postoji dobra volja, dobar plan - smatra dr. Zvjezdan Karadžin, RGG fakultet Tuzla.
Veliki industrijski kompleksi u Lukavcu, GIKIL, Fabrika sode i Cementara, dnevno emituju u zrak više od 100 tona raznih polutanata koji su opasni po ljudsko zdravlje. To potvrđuju i podaci da više od 22.000 građana Lukavca ima neko od oboljenja povezano sa nezdravom životnom okolinom.
- Protiv njih smo pokrenuli, a onda smo obuhvatili osobe iz institucija koje su doprinijele, bile zadužene a nisu ništa učinile, iz Ministarstva okoliša i turizma, iz Federalne uprave za inspekcijske poslove, iz Kantona, iz lokalne zajednice, itd - kaže Bejazet Okić, Forum za zaštitu okoliša Lukavac.
Mirni protesti
Ekološki aktivisti iz Lukavca tvrde da je ovaj grad najzagađeniji grad u Bosni i Hercegovini. Nakon godina mirnih protesta oni su se odlučili ulaganjem tužbi protiv odgovornih zagađivača u ovom gradu pravnim putem boriti na pravo građana na zdravu životnu sredinu.
Prve tužbe uložene su prije dva mjeseca, a aktivisti Foruma za zaštitu okoliša najavljuju ulaganje novih tužbi protiv zagađivača i osoba iz administracije koji dozvoljavaju kršenje ekoloških standarda. U Forumu su uvjereni da će ekološka udruženja iz drugih bh. gradova slijediti njihov primjer.