ISTRAŽUJEMO

Kako riješiti problem nedostatka vojničkog kadra: Vojnicima, umjesto do 40., produžiti službu do 55. godine

Činjenica da se taj trend nastavlja obavezuje nas na hitno djelovanje, kaže Galić

Oružane snage BiH. Facebook

Meliha Smajkic

25.11.2024

Pitanje pomicanja dobne granice za stjecanje prava na odlazak iz vojne službe određenih skupina, poput oficira odnosno časnika, kao jedan od načina kojim bi se ublažio nedostatak vojnika, ponovo je aktuelizirano.

Tako zamjenik ministra odbrane BiH Slaven Galić predlaže izmjene i dopune Zakona o službi u Oružanim snagama BiH, kojima se za vojnike za stjecanje prava na odlazak iz službe dobna granica s 40 podiže na 55 godina. Na taj bi se način, kaže nam Galić, ublažio i nedostatak vojnika.

Vojnički kadar

- Predloženom izmjenom Zakona osigurat će se ista prava vojnika s pravima časnika i dočasnika, kojima je već zakonski omogućeno obavljanje službe do umirovljenja. Vojnici bi ostajali u službi uz ispunjavanje standarda po osnovi psihofizičke sposobnosti, što je uvjet i za časnike i dočasnike - kaže nam Galić.

Galić: Izmjene Zakona. Facebook

Smatra i da bi zadržavanje vojnika nakon 40. godine starosti u službi smanjilo finansijske troškove u Ministarstvu odbrane BiH, s obzirom na to da se značajna sredstva izdvajaju za prijem i obuku novih vojnika zbog suočavanja s nedostatkom vojničkog kadra.

- Napuštanje vojničkog kadra kroz protekle godine, kao i činjenica da se taj trend nastavio, obavezuje nas na hitno djelovanje - poručuje Galić.

Da je ovaj prijedlog nužan, komentira i Berko Zečević, vojni ekspert i analitičar. Kako nam kaže, sve manji broj ljudi želi da bude u Oružanim snagama BiH, jer u privatnom poduzetništvu ili odlaskom u zemlje zapadne Evrope finansijski rješavaju svoja pitanja.

Prijedlog nužnosti

- Dakle, to je zaista prijedlog nužnosti, kako bi se mogla osigurati realna i svakodnevna funkcionalnost Oružanih snaga BiH - govori nam Zečević.

Zečević: Privremena izmjena. Facebook

Ipak, naglašava, da to ne bi trebala biti stalna izmjena Zakona, već privremena, u trajanju od, naprimjer, pet godina, kako bi se onim osobama koje su trenutno u OSBiH i kojima se primiču godine u kojima bi trebali napustiti svoju službu, prema postojećem ugovoru, pružila mogućnost da prošire svoj rad u OSBiH.

Realnost života

U OSBiH se vodi računa o balansu unutar tri komponente. Zečević kaže da značajan broj kadrova nije popunjen u hrvatskom korpusu OSBiH.

- Dakle, ponavljam, ovo je prijedlog nužnosti i to tako treba promatrati. Ne može se biti isključiv, jer to je realnost života u BiH - ocjenjuje Zečević.

Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.