Studija "AmCham BiH: Oblikovanje pozitivne ekonomske i društvene transformacije u BiH“, koja predstavlja rezultate rada i uticaja Američke trgovačke komore BiH, predstavljena je danas na Skupštini ove organizacije u Sarajevu.
Značajan utjecaj
Ambasador SAD-a u BiH Majkl Marfi (Michael J. Murphy) kazao je da studija pokazuje na koji način AmCham BiH i njene članice doprinose ekonomiji, društvu, okolišu i sveukupnom blagostanju u Bosni i Hercegovini.
- Utjecaj je značajan. Oni podstiču proizvodnju, otvaraju nova radna mjesta, plaćaju poreze i doprinose. Pored toga, pozitivno utječu na društvo u cjelini, a studija to detaljno prikazuje. Politički lideri u ovoj zemlji bi upravo s ovakvom vrstom organizacije trebali težiti da postanu partneri , kako bi omogućili privatnom sektoru da otključa puni ekonomski potencijal ove zemlje – izjavio je Marfi.
Generalni sekretar AmCham BiH Nedim Hamzić ističe da Američka trgovačka komora BiH kontinuirano radi na unapređenju poslovno-privrednog ambijenta u BiH.
- Ponosno mogu reći da je današnja publikacija jedan simbol na koji način privatni sektor treba i može da se ujedini i da radi sa institucijama ove zemlje. Članice Američke trgovačke komore su ostvarile 3,2 milijarde konvertibilnih maraka dodatne vrijednosti, što čini otprilike 7,5 posto BDP-a u ovoj zemlji. Kontinuirano zapošljavaju veliki broj ljudi i rade na borbi protiv korupcije – rekao je Hamzić.
Dodao je da 75 posto članica AmChama ima osobu zaposlenu za etičko i antikoruptivno poslovanje svojih kompanija i na taj način stvaraju se dodatna radna mjesta u zemlji koja je pogođena ovakvim utjecajima.
Zajedničko djelovanje
Amina Mahmutović, predsjednica Upravnog odbora AmCham BiH, napominje da je organizacija prezentiranjem studije željela pokazati koliko je važno zajedničko odjelovanje, da članice AmCham BiH zajedničkim snagama adresiraju ključne ekonomske izazove i na taj način doprinesu razvoju ekonomije Bosne i Hercegovine.
Prva zamjenica predsjednice Upravnog odbora AmCham BiH Sabina Softić je kazala da su članice ove organizacije u prilici da kreiraju ekonomski snažnije, održivo i uspješno društvo, koje se temelji na principima inkluzivnosti, ravnopravnosti, etičnosti i podrške.
- Ponosna sam na činjenicu da smo svojim djelovanjem kreirali dosta radnih mjesta, da smo udruženim snagama pomagali u situacijama kada je bila neophodna pomoć raznim humanitarnim organizacijama i udruženjima. Ponosna sam na činjenicu da smo ustvari generatori dobrih promjena u našem društvu. Kada se udružimo i potrudimo da iskoristimo naše resurse i kapacitete, onda možemo da ostvarimo velike ciljeve – zaključila je Softić.