Član Predsjedništva Bosne i Hercegovine Željko Komšić kazao je da je Prijedlog zakona o državnoj imovini BiH koji je prošle sedmice usvojilo Predsjedništvo, zaista solidan te da su vodili računa o svemu, posebno o presudama Ustavnog suda BiH.
- Kada bi vladala logika, a ne politizacija, onda bi ovaj zakon dobio potrebnu većinu - kazao je Komšić za BHRT.
Govoreći o izjavi zamjenika predsjedavajućeg Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BiH Marinka Čavare da članovi Predsjedništva BiH Željko Komšić i Denis Bećirović ne znaju da nisu nadležni za predlaganje zakona, Komić je kazao da Čavara nije bio upoznat s tim da imaju pravo.
- Ali svejedno, ako Kolegiji upotrijebi tu argumentaciju, zastupnici mogu predložiti zakon. Učinit ćemo sve da se taj zakon nađe u proceduri u Predstavničkom domu PSBiH, a kako će većina odlučiti o tome, to je do njih - istakao je.
Imamo velikih problema, ali BiH je država i ima svoje institucije
Komšić je također komentirao i izjavu članice Predsjedništva BiH Željke Cvijanović koja je kazala da Predsjedništvo BiH ne može biti ovlašteni predlagač zakona o državnoj imovini, zato što u skladu sa Ustavom može predlagati zakone samo iz domena svojih nadležnosti te da Komšić i Bećirović glume da su "kobajagi" zaštitnici "kobajagi" države.
- Nismo imali namjeru da se predstavljamo ni kao zaštitnici ni kobajagi zaštitnici države, već da riješimo veoma važno pitanje koje tereti političku svakodnevnicu i koje je jedan od uvjeta za evropski put BiH - naglasio je.
Tvrdi da Cvijanović ne može BiH nazivati "kobajagi" državom, jer je BiH članica Ujedinih nacija, ima svoje institucije i pokušava da realizuje svoje vanjsko-političke prioritete.
- Imamo veliki broj problema, ali BiH je država - poručio je Komšić.
Jedan od ciljeva je da BiH postane članica EU
Komšić je dodao da je jedan od vanjsko-političkih ciljeva BiH da postane članica Evropske unije te da je protekle sedmice BiH posjetila predsjednica Evropske komisije Ursula von der Leyen.
- Donijela je 20 miliona eura za ugrožena i poplavljena područja i sugerisala nam je da apliciramo za neku vrstu fonda solidarnosti za ovakve situacije za dodatna sredstva - istakao je.
Također je naveo da je održala sastanak s članovima Predsjedništva u Sarajevu, kao i sa predsjedavajućom Vijeća ministara BiH Borjanom Krišto.
- Zamolili smo je da o tome s njom više razgovara, jer je Vijeće ministara ipak operativno zaduženo za te stvari - kazao je.
Dodao je da na sastanku sa članovima Predsjedništva BiH nije bilo ništa spektakularno.
- Uvijek ima disonantnih tonova i tema koje možda nisu baš kvalifikovane za svaku vrstu sastanka. Posebno se to odnosi na temu o ulozi Srbije i pitanju 'srpskog sveta'. Von der Leyen je preko toga prešla dosta hladno, što mogu i da shvatim, jer je u BiH došla drugim poslom. Tu priču je inicirao Bećirović, što je izazvalo repliku Cvjanović - istakao je.
Komšić tvrdi da je reakcija von der Leyen bila da joj je drago što postoji dinamika, te je to nazvao diplomatskim rječnikom.