Nakon što je Sud Bosne i Hercegovine jučer oslobodio Borislava Paravca, Andriju Bjeloševića i Milana Savića za krivično djelo zločin protiv čovječnosti, u povratničkom naselju Grapska kod Doboja ova vijest je prostrujala brzinom svjetlosti.
Neviđene torture
Razočarenje i nevjerica vidjeli su se na licima povratnika i članova poginulih i nestalih za kojima se i danas traga, ali i brojnih logoraša, koji su bili u 11 srpskih logora.
Ekipa „Dnevnog avaza“ jučer je, nakon vijesti iz Sarajeva, posjetila Grapsku. Prije te posjete u Gračanici smo razgovarali s Hasibom Muratovićem (77), čovjekom koji je u srpskim zatvorima u Doboju i Banjoj Luci proveo 520 dana, prolazeći neviđene torture. I u Hagu je bio svjedok, a dva puta je svjedočio u Sudu BiH u predmetu „Paravac i drugi“.
- Išli smo u Kostajnicu, rodno mjesto Borislava Paravca, i molili ga da nas vojska, paravojne formacije, komšije Srbi koji su imali oružje ne napadaju, ali 10. maja desilo se ono čega smo se bojali. Nas muškarce su razdvojili od žena i djece i smjestili u logore. Ja nisam bio u logoru, ja sam 520 dana proveo u srpskim zatvorima, od Doboja do Banje Luke. To je, ako tako mogu reći, gore od logora, kad te 520 dana tuku, traže da priznaš nešto što nisi uradio. Na suđenju sam Paravca, svog komšiju, upitao: „Reci, Boro, da li je ovo što govorim istina ili nije“, a on me samo gledao - priča Muratović.
Razočarani su i logoraši koji su se vratili u Grapsku.
- Ovo što čitamo iz Suda BiH, da su oslobođena njih trojica, koji su bili visokorangirani ljudi u Doboju u vrijeme ubijanja, protjerivanja, etničkog čišćenja, zatvaranja u logore Bošnjaka i Hrvata od Doboja, Bosanske Gradiške, Manjače, Batkovića, Kule, u kojima su nevini ubijani, izvođeni kao živi štit, nije iznenađenje. Dok smo živi, a mnogi logoraši su pomrli, mi ćemo nositi rane na srcu. A kako je tek onima čiji su bolesni očevi i majke, njih 31, 13. juna 1992. godine strijeljani u Grapskoj, njihove kosti nikad nisu pronađene, kako je onima čiji su očevi, muževi izvedeni iz dobojskog zatvora i ubijeni, a kosti nisu pronađene - kaže jedan od logoraša koji nije želio da mu otkrivamo identitet.
Sve su znali
Povratnik Faruk Buljubašić više je nego razočaran.
- Pa, ako su njih trojica oslobođena, ko onda pobi Grapčane, ko naredi deportiranje u logore, ko spali 600 kuća. Zar za to nisu znali, pa nisu odgovorni Paravac, Bjelošević i Savić. Ne mogu da vjerujem, pitam se ima li pravde, je li i u Sudu BiH odlučila politika - ističe Buljubašić.
Sudi se komandantima
- U Okružnom sudu u Doboju sudi se i ratnom komandantu gračaničke brigade Džemalu Jukanu za ratni zločin protiv civilnog stanovništva, odnosno za smrt dvije ženske osobe na Ozrenu, po komandnoj odgovornosti, u čemu nema nikakvih elemenata krivične odgovornosti - navodi Buljubašić.