Na simboličan način u krugu Radio-televizije Tuzlanskog kantona danas su novinari i novinarke te medijski radnici odali poštu poginulim kolegicama i kolegama u izraelskoj agresiji na Gazu, javlja Anadolu.
Paljenjem svijeća i učenjem Fatihe novinari iz Tuzlanskog kantona prisjetili su se nevino stradalih kolegica i kolega u Gazi, poručivši kako rat mora što prije stati i kako se mora znati ko je kriv za zločine.
Stradale čitave porodice
- Od početka rata u Gazi više od 90 kolegica i kolega i drugih medijskih radnika su izgubili život. Izgubili su život u želji i namjeri da izvrše svoj profesionalni zadatak, odnosno da svijetu prenesu šta se, zapravo, tamo događa. Mnogi su poginuli praktično prilikom snimanja, neki s porodicama. Svjedoci smo da su stradale čitave porodice pojedinih kolega - rekao je Marko Divković, predsjednik Udruženja "BH novinari".
Divković je naveo kako je u vrijeme rata u BiH poginulo 80 novinara od čega 10 stranih te da je Udruženje "BH novinari" dostavilo dokumentaciju Tužilaštvu BiH, jer se ubistvo novinara u ratu kvalifikuje kao ratni zločin.
Ubijanje civila
U vrijeme agresije na BiH na prvoj liniji fronta često je bio kamerman Sejfudin Koprić, koji prati događanja u Gazi, gdje se na najsuroviji način ubijaju civili. Prisjetio se koji je njemu najteži zadatak bio u vrijeme agresije na BiH.
- Najteži trenutak je bio 25. maj i Kapija. Tada sam od trenutka pada granate pa do pola pet narednog dana pratio cjelokupnu situaciju, od skupljanja tijela do prevoženja u bolnicu na Gradinu. Bilo je mnogo takvih trenutaka - rekao je Koprić.
Novinari i novinarke te medijski radnici s područja Tuzlanskog kantona solidarisali su se s kolegicama i kolegama u Gazi, ali i svim nevinim ljudima koji su svakodnevno izloženi različitim napadima s nadom da će rat što prije stati.