SARAJEVO

Obilježen Međunarodni dan medicinskih sestara: One su stub zdravstvene njege

Nadam se da ćemo s kolegama iz Famija, s Federalnim ministarstvom zdravstva, uspjeti da dovršimo taj projekt, kazao je Spahić

Sa događaja. Fena

FENA

9.5.2023

Medicinske sestre i tehničari su veoma bitan segment na svim nivoima zdravstvene zaštite i predstavljaju stub zdravstvene njege - rečeno je danas u Sarajevu prilikom obilježavanja Međunarodnog dana medicinskih sestara - tehničara.

Ovaj dan obilježen je pod sloganom ”Naše medicinske sestre - tehničari, naša budućnost”, a organizirali su ga Federalno ministarstvo zdravstva u saradnji s Fondacijom fami, uz podršku Ambasade Švicarske.

Skup je okupio medicinske sestre - tehničare, predstavnike resornih ministarstava i rukovodioce zdravstvenih ustanova.

Federalni ministar zdravstva Nediljko Rimac je izrazio zadovoljstvo što prisustvuje ovakvom skupu, dodajući da su do sada prvi saradnici u cijelom njegovom radnom vijeku bile medicinske sestre, i u operacionoj sali i na odjelu.

Kazao je da medicinske sestre poprimaju sve važniju ulogu kad je riječ o brizi za pacijenta, bolesnike i nemoćne.

Prema njegovim riječima, nova vremena traže i nove vještine, komunikacije, tako da je edukacija i sve ono što je prati danas trend.

- Mi to podržavamo i ja kao federalni ministar pružam punu podršku u budućem radu medicinskih sestara - naveo je ministar Rimac.

Predsjednik Upravnog odbora JU Dom zdravlja Kantona Sarajevo i glavni tehničar Ademir Spahić ocijenio je da su medicinske sestre i tehničari veoma bitan segment na svim nivoima zdravstvene zaštite.

Kaže da medicinske sestre svakodnevno razvijaju nova znanja, dobivaju nove kompetencije.

Istaknuo je da su sestre stub zdravstvene njege, one su veoma bitan segment u kompletnom zdravstvenom sistemu.

Patronažna služba 

Napomenuo je da će uspješno, s Fondacijom fami, koja je u BiH s projektom jačanja sestrinstva, raditi na razvijanju patronažne službe.

Ocijenio je da je to vrlo bitna stavka u Kantonu Sarajevo, gdje postoje svakodnevne potrebe za patronažnom, palijativnom zdravstvenom njegom, primarnom, sekundarnom i tercijalnom.

- Nadam se da ćemo s kolegama iz Fondacije, s federalnim ministarstvom zdravstva, uspjeti da dovršimo taj projekt - kazao je Spahić.

Menadžer Projekta jačanje sestrinstva u BiH Eldin Fišeković je kazao da je sestrinska radna snaga u svakom zdravstvenom sistemu na svijetu prepoznata kao vitalna radna snaga.

Prema njegovim riječima, ne postoji nijedan zdravstveni sistem koji je moguće organizovati na kredibilan način bez jakih, edukovanih, kompetentnih i kredibilnih medicinskih sestara koje, kako u svijetu tako i kod nas, čine više od 50 posto ukupno zaposlenog osoblja u cjelokupnom zdravstvenom sistemu.

Tri projektne komponente

- Projekt jačanje sestrinstva u BiH, koji finansira Vlada Švicarske, a provodi konzorcij Fondacija fami i Ženevska univerzitetska bolnica, već duže od 10 godina pruža snažnu podršku primarno entitetskim ministarstvima zdravlja i zdravstva, s ciljem jačanja okvira unutar kojeg se pružaju sestrinske usluge koje trebaju biti standardizovane, kvalitetne, pružene na ujednačen način svim našim pacijentima - istakao je Fišeković.

Dodao je da se kroz tri projektne komponente implementiraju aktivnosti povezane sa standardizacijom sestrinske prakse, uvođenjem modela sestrinstva u zajednici, odnosno jačanja kapaciteta menadžerskih i liderskih vještina naših medicinskih sestara.


Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.