Ramazan je mjesec kad barem na trenutak naši povratnici zaborave ili u drugi plan potisnu svoje svakodnevne poslove i probleme, a svoje misli, srca i tijela okrenu prema džamiji, kazao je za "Avaz" Ismail ef. Ćulov, imam džemata Ustiprača kod Goražda. Kaže da se i u ovom džematu osjeti da je svake godine sve manje ljudi, koji su prije dvije decenije bili prvi u procesu povratka i obnove.
- Dolazi do smjene generacija koja će, inšallah, znati cijeniti naslijeđe svojih djedova i nana, a svojim trudom praviti bolje uslove za život na prostorima istočne Bosne – kaže Ćulov.
Dvije blagodati
Pred nama je 17. noć ramazana, Lejletu-l-Bedr, Dan pobjede koji se u BiH obilježava i kao Dan povratničkih džemata. Ćulov kaže da je Bedr događaj koji nas uči da je džemat naša druga porodica, a Kaba jedini pravac okretanja našeg lica.
- Također nas uči da mubarek Ramazan nije samo mjesec posta i ibadeta. On je i mjesec pobjede. Prije svega, pobjede nad samim sobom, a onda nad svim drugim. Poslanik s.a.v.s. i vjernici su bili 17. dan u postu kad su se, kao malobrojni i slabije naoružani, borili protiv brojnijih i bolje opremljenih mušrika. Uzvišeni Gospodar nam kaže: “Allah vas je pomogao na Bedru, kada ste bili malobrojni – zato se bojte Allaha, da biste bili zahvalni”. Možemo kazati da je Uzvišeni Gospodar vjernicima podario dvije blagodati - slast ramazana i slast prve pobjede. To znači da je vjernik, postač sigurno na dobitku, jer za vrijeme mubarek ramazana doživi slast ibadeta, slast pobjede nad samim sobom, slast džemata - ističe Ćulov.
Dostojanstvo svakog čovjeka
Poručuje da svaki pojedinac i svaki narod u svom vremenu imaju svoj Bedr, svoju bitku, te da danas naš Bedr treba biti borba za dobrobit svih ljudi, za život, zdravlje i dostojanstvo svakog čovjeka, borba za toleranciju i zajednički život, borba za bolje sutra naše djece i budućih naraštaja.
- I kad god je muslimana malo, to je dodatni razlog da još srčanije učimo dove, da nas Allah sačuva, da nam da da budemo dovoljno organizirani, pametni, mudri, čestiti, da opstanemo u teškim ambijentima i kontekstima – dodaje Ismail ef. Ćulov.