Situacija u BiH ide ka gorem, političke opcije su se zakopale u svoje bunkere i aktivirale najsnažnije politiku iz devedesetih godina, kaže za “Avaz” prof. dr. Salih Fočo, ugledni bh. sociolog, profesor Filozofskog fakulteta UNSA-e i autor više od 300 knjiga i naučnih i stručnih radova iz oblasti sociologije i teorije društva.
On dodaje da su se nacionalne stranke usidrile u društvo, a javnost previše očekuje od intervencije međunarodne zajednice.
- Očito je da međunarodna zajednica jeste formalno prisutna, ali suštinski nije. Iza verbalnih poruka, koje smo imali i devedesetih godina, konkretnih koraka ili diplomatskih i drugih akcija nema. Involviranje međunarodne zajednice je, na neki način, smirivanje stanja u njihovim zemljama i pokazivanje da su aktivni na međunarodnom planu - kaže Fočo.
Dodaje da ohrabrenje probosanskoj politici predstavljaju stavovi SAD, ali još bez jasnih ciljeva šta ustvari žele u BiH. Dejtonski sporazum nije trebao ostati trajan, već su domaće snage u roku od pet godina trebale urediti državu.
- Dejtonski okvir ne može ostati, on mora popucati. Sad je ključni problem što on puca u negativnom smjeru, a ne u progresivnim promjenama. On puca u retrogradnim promjenama koje nas vuku nazad, ponovo u društveni haos - ističe Fočo.
Smatra da stavovi SAD i Velike Britanije idu u prilog BiH, ne pojedinim narodima, nego svim građanima te da im je potrebna podrška i iz BiH.
- Do izražaja mora doći građanski aktivizam. Tu su mediji, nevladine organizacije, političke partije koje žele državu kao zajednicu potrebnu ljudima. To je mnogo važno da bi se pokazalo da nacionalne stranke ni u jednom narodu nemaju više od jedne trećine podrške, a ostali su pasivni - govori Fočo.
- Mora se probuditi aktivizam svih ljudi zarad vlastite i dobrobiti svojih porodica, a time omogućiti i ohrabriti dobronamjerne subjekte iz međunarodne zajednice da se o BiH na drugačiji način razgovara. Ne na principu tri naroda - tri nacionalne stranke, već na principu interesa svih građana - kaže prof. dr. Fočo.