Advokatski tim Nedžada Hasića, koji je već četvrti mjesec pritvoren u Bijeljini, zatražio je da ovaj predmet od Okružnog suda Bijeljina preuzme Sud BiH. Zahtjev Sudu BiH uputili su Hasićevi advokati Mirna Avdibegović i Amir Omerčehajić.
Advokati napominju kako se njihov zahtjev temelji na osnovu postojanja tzv. procesnih pretpostavki iz člana 22. stav 2. Zakona o Sudu BiH. Inače, optužnicu protiv Hasića podiglo je Okružno javno tužilaštvo Bijeljina još 1996. godine.
Advokati smatraju da je do ponovnog podnošenja zahtjeva o preuzimanju predmeta od Suda BiH došlo „usljed izrazite kompleksnosti dosadašnjeg toka krivičnog postupka, kao i enormnog kršenja ljudskih prava optuženog, posebno u periodu 1996.-1999.godine, koje je nastavljeno i nakon njegovog ponovnog hapšenja krajem 2020. godine po istim optužbama te straha i nepovjerenja optuženog“.
Kompletan historijat krivičnog postupka je izrazito kompleksan, a u 13 tačaka advokati su nabrojali kroz šta je već prolazio Hasić od 10. maja 1996., kada je uhapšen, pa do novog njegovog hapšenja u novembru 2020. godine.
-Suštinski gledano, Nedžadu Hasiću su prekršena osnovna ljudska prava od trenutka njegovog hapšenja 1996., pa sve do produženja pritvora 2020./2021., pri čemu odbrana u ovom trenutku uopće neće ulaziti u dešavanja koja su prethodila hapšenju 1996., odnosno užasu genocida koji je Nedžad Hasić preživio - stoji, između ostalog, u zahtjevu za preuzimanje slučaja ''Hasić“ upućenom Sudu BiH.
Nedžad Hasić je uspio preživjeti srebrenički genocid, a uhapšen je 1996. godine u okolini Zvornika, poslije gotovo jednogodišnjeg lutanja po podrinjskim šumama i skrivanja od Mladićevih i Karadžićevih zlotvora. Uhapšen je na osnovu lažnih optužbi da je učestvovao u ubistvu četvorice drvosječa srpske nacionalnosti.
-Opravdanje da Sud BiH preuzme nadležnosti u ovom predmetu i da se ne dozvoli da se Nedžadu Hasiću nastavi postupak pred sudovima pred kojima mu se sudi po optužnici koja sadrži navode „nakon oslobođenja Srebrenice“, a radi se o licu koje je preživjelo genocid u Srebrenici, odbrana nalazi i u činjenici da su nadležni organi Švicarske Konfederacije odbili da izruče Ahmu Harbaća, optuženog u istom ovom predmetu, bez garancija da će mu biti suđeno na području Federacije BiH, ili na nivou Suda BiH, a ne pred sudovima Republike Srpske - navode Hasićevi advokati u svom zahtjevu.
Advokati su uradili svoje. Na potezu je Sud BiH.
Upućena je i apelacija Ustavnom sudu BiH, ali o njoj nije odlučivano. Zato je Okružni sud Bijeljina 23. marta ove godine produžilo Hasiću mjeru pritvora za još dva mjeseca.