Pad evropske kamatne stope EURIBOR u negativnu zonu, iako je to na kraće staze povoljnije za dužnike, ipak znači da s ekonomskim tokovima nešto ozbiljno nije uredu.
ISTRAŽUJEMO
Dešavaju se stvari koje nisu u skladu s onim što smo učili u školi, kaže Mahmuzić - Bankarski sektor je stabilan, kaže Čavalić
Negativna zona EURIBOR-a trebala bi značiti pad kamatnih stopa u BiH. Arhiv
Pad evropske kamatne stope EURIBOR u negativnu zonu, iako je to na kraće staze povoljnije za dužnike, ipak znači da s ekonomskim tokovima nešto ozbiljno nije uredu.
Čavalić: Posmatrati i lokalne faktore utjecaja. Arhiv
Naime, prethodne sedmice evropsku i svjetsku ekonomiju je zatekla vijest o rekordnom padu EURIBOR-a, odnosno kamatne stope po kojoj grupa izabranih evropskih banaka međusobno pozajmljuje novac.
Ekonomista Admir Čavalić za „Avaz“ kaže da su, dugoročno posmatrano, kamatne stope u BiH vezane za kretanja EURIBOR-a, što znači da negativna zona podrazumijeva pad kamatnih stopa domaćih banaka.
- Ovo naročito vrijedi zbog toga što je uglavnom riječ o stranim bankama koje posluju u BiH. Međutim, moramo posmatrati i kratkoročne, lokalne faktore utjecaja na poslovanje banaka. Bankarski sektor je stabilan, ali je pitanje koliko će se dugo održavati ta stabilnost, a uzimajući u obzir kolaps realnog sektora - smatra Čavalić.
Dodao je da je, kad je riječ o deflaciji, ona prisutna i očekivana i u BiH.
Direktor Agencije za bankarstvo FBiH Jasmin Mahmuzić za „Avaz“ je kazao da se EURIBOR ne može gledati izdvojeno.
Mahmuzić: Trebamo novu ekonomsku teoriju. Arhiv
- I prije koronavirusa nismo imali teoretsku podlogu za ono što se dešava, tačnije dešavaju se stvari koje nisu u skladu s onim što smo učili. Logično je da Evropska centralna banka (ECB) u vrijeme krize ne može dizati kamatne stope, jer bi se time usporio privredni rast. Teoretski se ne zna šta će se dešavati ukoliko ECB i dalje bude išla u negativnu kamatnu stopu. To znači da prvi put formula koja govori da vremenom raste vrijednost novca više ne funkcionira - pojašnjava Mahmuzić.
Dodao je da je ranije bilo takvo pravilo da, ukoliko se novac oroči na 10 godina, na kraju vi imate više, a sad smo u situaciji da će tog novca biti manje.
- Nakon korone trebamo novu ekonomsku teoriju koja će objasniti trenutna dešavanja u ekonomijama širom svijeta. Prema starim postavkama, negativna kamatna stopa značila bi i smanjenje kamate. Međutim, sad je teško bilo šta predvidjeti. Kamatne stope u BiH se slobodno formiraju, zavise od ponude i potražnje i ne mislim da će doći do smanjenja i uprkos negativnom EURIBOR-u - istakao je Mahmuzić.
U teoriji je moguće da EURIBOR toliko padne da bude ispod nivoa marže banke, što znači da bi banka mogla nekome svakog mjeseca plaćati za uzeti kredit. Dobra strana smanjenja EURIBOR-a bi trebala biti motivacija za nove investicije koje pri višim kamatnim stopama ne bi bile isplative i ekonomski opravdane.
ADVOKATICA MINISTRA
TIJELO PREBAČENO NA BARE
EVO NA ŠTA SU SE POZVALI