DODATNI OPREZ

Sastanak u Zenici: Zdravlje korisnika kurbanskog mesa je glavni prioritet

Razgovori na ovu temu su obavljeni i sa predstavnicima Rijaseta Islamske zajednice u BiH te Agencije za certificiranje halal kvalitete u BiH

Sa sastanka u Zenici. INZ

Avaz.ba

14.7.2020

U prostorima muftijstva zeničkog održan je sastanak muftije zeničkog Mevludina ef. Dizdarevića i saradnika sa timom Instituta za zdravlje i sigurnost hrane Zenica (INZ) kojeg je predvodio direktor prim. dr. Senad Huseinagić. 

Povod za sastanak su bile pripreme i svi neophodni zdravstveni aspekti klanja kurbana, uoči predstojećeg velikog muslimanskog praznika. Prethodnih nekoliko mjeseci, sastanci i razgovori na ovu temu su obavljani i sa predstavnicima Rijaseta Islamske zajednice u Bosni i Hercegovini te Agencije za certificiranje halal kvalitete u BiH, saopćeno je iz Instituta.

Ove godine proces klanja kurbana, osim što meteorološki dolazi u nepovoljno doba visokih temperatura, sa sobom nosi i dodatno iskušenje globalne pandemije koronavirusa te svih pratećih problema i doze opreza koje ona nosi.

Posebni izazovi

- Sastanak sa predstavnicima INZ je bio vrlo koristan, u kontekstu predstojećih blagdana - istakao je muftija Dizdarević, naglasivši da je Islamska zajednica u BiH, unatoč radosti što sve veći broj Bošnjaka muslimana odlučuje da obavi jednu od dužnosti vjernika, klanje kurbana, svjesna da to podrazumijeva određene obaveze u logističkom i smislu organizacije i praćenja toka aktivnosti.

Istaknuto je da su posebni izazovi ljetni mjeseci, zbog zdravstvenog aspekta klanja kurbana, pripremanja, obrade i skladištenja mesa, a da prioritet svih prioriteta, od dobavljača mesa, do osoba koje obavljaju klanje, pa do vjerske zajednice, mora biti zdravlje hrane i sigurnost ljudi koji kolju i konzumiraju ovo meso.

- U tom pogledu sugerisali smo potrebu dodatne edukacije, infrastrukturnog i institucionalnog snaženja Islamske zajednice, obzirom da je po važećoj pravnoj legislativi klanje kurbana odgovornost Islamske zajednice - istakao je muftija Dizdarević.  

Dizdarević: Klanje kurbana podrazumijeva određene obaveze. INZ

On je istakao da IZ BiH poduzima mnoge korake, od organizovanog i zdravstveno kontrolisanog klanja kurbana, doniranja i distribucije mesa, do otkupa kožica i brige o animalnom otpadu, ali prostora za veću saradnju, brigu i oprez ima, pogotovo kad su u pitanju produkti klanja kurbana, odnosno zdravstveno sigurno skladištenje kurbanskog mesa.

Na sastanku je istaknuta činjenica da vodeći problem predstavljaju neprijavljeni, nekontrolirani te zdravstveno nepraćeni kurbani, mjesta za klanje, kao i stihijsko i nepripremljeno odlučivanje o plasmanu kurbanskog mesa.

- Protekle godine i iskustvo, kao i incidentne situacije sa kojima IZ nema doticaja, ali se pripisuju samom činu klanja kurbana, a time i zajednici muslimana ukazuju nam na to da postoji potreba za više planiranja, kako kapaciteta, tako i brige da se svi segmenti, etape, ispoštuju i provedu po propisima - istakao je muftija, dodajući i da je "poštovanje svih tih etapa i propisa ustvari jedino i ispravno klanje kurbana".

Identični propisi

Direktor Instituta za zdravlje i sigurnost hrane Zenica prim. dr. Senad Huseinagić naglasio je da su šerijatski propisi klanja kurbana i kompletnog procesa identični higijenskim propisima u struci, kako propisima o dobrobiti životinja, tako i procesima postupanja sa mesom, te su sa aktuelnim propisima Evropske Unije u potpunosti kompatibilni, navodi INZ.

- Mi nastojimo u INZ da ponudimo najbolja stručna rješenja, onako kako to zahtijevaju higijenski propisi, a istovremeno i šerijatski propisi.

Ostvarili smo vrlo značajnu saradnju sa Halal agencijom (Agencija za certificiranje halal kvalitete u BIH) i nastavit ćemo sarađivati na izradi edukativnih materijala. U ovoj fazi mi svoju ulogu vidimo na podizanju svijesti građana BiH koji klanje kurbana smatraju svojoj obavezom i koji je provode. Nastojat ćemo u saradnji sa Halal agencijom i Islamskom zajednicom BIH da taj cijeli proces unaprijedimo - istakao je Huseinagić. 


Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.