STAVOVI

Turković: Neke stvari se gube, a bez pravde i pravičnosti nećemo ići dalje

Tražimo da se dobiju podaci o A grupi predmeta, oni ne mogu biti zanemareni i preskočeni, kaže Turković

Piše: A. Jamaković / Avaz.ba

15.6.2020

Turković: Definirati koliko je izrečeno pravosnažnih presuda. Arhiv

U revidiranoj strategiji za rad na predmetima ratnih zločina tražimo da se dobiju podaci o A grupi predmeta. Oni ne mogu biti zanemareni i preskočeni, a nigdje se ne spominju, već se ide dalje.

To je za „Avaz“ kazala ministrica vanjskih poslova BiH Bisera Turković komentirajući odluku da povuče ovaj dokument s posljednje sjednice Vijeća ministara.


Obavila konsultacije

Ova odluka Turković naišla je na osude ministra pravde BiH Josipa Grubeše, ali i negodovanja ministara pravde RS i FBiH Antona Kasipovića i Mate Jozića, koji su kazali da im nije jasno zbog čega se ne usvaja dokument koji je odavno usaglašen.

Turković je napomenula da je održala niz konsultativnih sastanaka, čak i s predstavnicima žrtava, s ciljem pronalaska načina implementacije predložene tzv. revidirane strategije.

- Suština zahtjeva svih konsultiranih je da se strategijom treba predvidjeti prioritetno procesuiranje nezavršenih predmeta s A liste Pravila puta te da se u predloženu strategiju uvrste detaljni podaci o završenim predmetima A liste, što do sada nije učinjeno - kazala je Turković.

Pojasnila je da je potrebno definirati koliko je izrečeno pravosnažnih presuda, koliko je predmeta u žalbenom postupku, koliko je postupaka u toku (potvrđena optužnica), u odnosu na koliko lica je provedena istraga, koliko je predmeta obustavljeno, uz navođenje razloga obustave, te koliko je onih koji nisu niti u jednoj od prethodnih pet kategorija.


Turković: Definirati koliko je izrečeno pravosnažnih presuda. Arhiv

U ime žrtava

- Taj izvještaj mora postojati, to je godinama na stolu i nikada se nije dobio detaljan odgovor. Neke stvari se gube u kompletnom procesu, to je dio i pravde i pravičnosti i bez toga nećemo ići dalje.  Potrebno je da se zna u ime svih onih koji su zabrinuti ili su bili žrtvama na ovaj ili onaj način, da se zna šta je s počiniocima tih ratnih zločina, kome su dodijeljeni, gdje im se sudi… - rekla nam je Turković.

Problem isticao i Bramerc

Ministrica Turković napominje da je i glavni tužilac Međunarodnog rezidualnog mehanizma za krivične sudove (ICTY) Serž Bramerc (Serge Brammertz) u nekoliko navrata proteklih godina to potencirao kao krucijalni problem.

- Od 2016. do 2020. godine u kontinuitetu osam puta Bramerc je u svojim izvještajima Vijeću sigurnosti UN-a upozoravao da se predmeti Pravila puta trebaju završiti, što je učinio i u izvještaju od prije nekoliko dana - dodala je Turković.



Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.