Vlada FBiH, kako saznaje “Avaz”, još radi na izmjenama i dopunama u javnosti poznatog “korona zakona” iako je danas iz ove institucije saopćeno da je zakon upućen u parlamentarnu proceduru.
Također, kako je za “Avaz” potvrđeno iz Predstavničkog doma Parlamenta FBiH, poslanici još nisu dobili konačni tekst “korona zakona”.
Osnovna izmjena se odnosi na član 4. spomenutog zakona, koji govori o subvencioniranju doprinosa na minimalnu plaću, odnosno ko će imati pravo na tu pomoć.
Posljednja verzija ovog zakona u članu 4. precizira da se subvencioniranje doprinosa odnosi na one subjekte koji “u mjesecu obračuna 2020. godine imaju plaćene obaveze na isplaćene plaće zaključno za februar 2020. i pad ostvarenog prometa 20 posto i više u odnosu na ostvareni prosječni promet u januaru i februaru 2020. godine, imaju pravo na subvencioniranje doprinosa u skladu s ovim zakonom u iznosu od 244,85 KM mjesečno po svakom zaposlenom, počevši od obračuna i isplate bruto plaće za april tekuće godine i svaki naredni mjesec, uključujući i obračun i isplatu plaća i za mjesec nakon prestanka stanja nesreće”.
Podsjećamo, prva verzija člana 4. glasila je da će subvencije dobiti samo oni koji su u martu doživjeli pad od 20 posto u prva tri mjeseca 2020. godine u odnosu na isti period prošle godine.
Zakonom je, također, definirano da će subvencije automatski imati kompanije čije poslovanje je zasnovano na sezonskom radu, a ista odredba se primjenjuje i na obrte koji nisu obuhvaćeni fiskalizacijom.
Između ostalog, “korona-zakon” predviđa i obustavu obračuna i plaćanja zatezne kamate na javne prihode u vrijeme trajanja nesreće i 90 dana nakon nje, a ukida se i obaveza plaćanja akontacije poreza na dobit.
Kako saznajemo, sporna je i odredba koja glasi:
“Obustavljaju se i svi upravni, parnični, vanparnični i izvršni postupci, a uspostavlja se i Garancijski fond s depozitom od 80 hiljada KM, kojim će upravljati Razvojna banka FBiH, a koji će se koristiti za osiguranje kreditnih linija kod komercijalnih banaka”.
Podsjećamo, Advokatska komora FBiH jutros je upozorila je na neprihvatljiv termin “obustavlja se” te je zatražila od Vlade FBiH da ga promijeni prije upućivanja zakona u parlamentarnu proceduru.
- Ukoliko se postupak obustavi, jedina mogućnost je pokrenuti novi. Da bismo pokrenuli novi postupak, naravno, moramo voditi računa o prekluzivnim rokovima koje je zakonodavac sasvim jasno i precizno odredio. Ukoliko pokretač tog novog postupka, temeljem vašeg prijedloga, pokrene postupak, za očekivati je da će bar 80 posto prijedloga, tužbi, zahtjeva biti odbačeno radi neblagovremenosti - upozoravaju Vladu iz Advokatske komore FBiH.