SAOPĆENJE

DF: SDP ponovo, kao i 2012. godine, spreman pristati na uvođenje nejednake vrijednosti glasa

Podsjećamo zvaničnike SDP-a da u Mišljenju Evropske komisije vrlo jasno piše da bilo čija etnička pripadnost i mjesto prebivališta ne mogu određivati bilo čiji izborni status

Demokratska fronta. Arhiv

Avaz.ba

13.2.2020

SDP ponovo ističe nejednaku vrijednost glasa za građane Bosne i Hercegovine, ovaj put kroz navodni elektorski izborni sistem, što je u emisiji FTV-a “Odgovorite ljudima” prezentirao njihov zastupnik Irfan Čengić, vraćajući SDP na političke pozicije iz 2012. godine, kada je SDP HDZ-u ponudio nejednaku vrijednost glasa, da bi na kraju, upravo zbog te izdajničke ideje, predsjednik Komšić i napustio SDP, saopćeno je iz DF-a.

- Ne može se zaboraviti da je SDP tokom 2012. godine pokušavao politički progurati sistem nejednake vrijednosti glasa građana Bosne i Hercegovine da bi udovoljio željama HDZ-a - navodi se iz DF-a.

Nepostojeći fenomen

Bilo bi dobro kada bi Čengić i ostali iz SDP-a znali šta znači elektorski sistem, koji postoji samo u Sjedinjenim Američkim Državama, gdje veličina pojedine zemlje i brojnost njene populacije određuje broj elektorskih glasova koju ta savezna američka država posjeduje u izboru za predsjednika SAD, smatraju iz ove stranke.

- SDP-u ovo shvatanje elektorskog modela nije ništa drugo do politička blasfemija i diletantizam. U SAD elektori ne koriste da bi se vršio etnički ili rasni izbor kandidata, nego građanski, odnosno ne koriste se elektori zato što je u nekoj od saveznih država više ili manje bijelaca ili crnaca, nego građana uopće. Uostalom, potpuno je nakaradna logika, da bi kantoni/elektori s manjim brojem građana trebali imati veću vrijednost od onih s većim brojem građana. Nakaradna logika je upravo zato što je to etnička logika - piše u saopćenju DF-a


Demokratska fronta. Arhiv

Dodaje se da, prepisano u bosanskohercegovačku stvarnost, SDP nastoji da kroz elektorski sistem glasova potvrdi teorijski i praktično nepostojeći fenomen „legitimnog političkog predstavljanja naroda“, čime direktno idu na ruku HDZ-ovim retrogradnim i za evropske standardne nepoznatim izbornim sistemima.

- Podsjećamo zvaničnike SDP-a da u Mišljenju Evropske komisije vrlo jasno piše da bilo čija etnička pripadnost i mjesto prebivališta ne mogu određivati bilo čiji izborni status, pa tako ni u elektorskom sistemu. Kada to znamo, pitamo se znaju li „omladinci“ iz SDP-a pročitati Mišljenje Evropske komisije i tačno ga protumačiti.

Neevropski zahtjevi

Najzad, cilj predloženih izmjena Ustava i Izbornog zakona Bosne i Hercegovine koje smo podnijeli odnosi se na provođenje svih presuda Evropskog suda za ljudska prava iz Strazbura, kao i elemenata iz Mišljenja Evropske komisije, u kojem bilo čija etnička pripadnost i mjesto prebivališta ne mogu utvrđivati bilo čiji status u izbornim procedurama.

Upravo je Čengić bio taj koji je nedavno predlagao da tadašnji Bh. blok uđe u koaliciju s HDZ-om i SNSD-om, odakle se može vidjeti njegova namjera da udovoljava neevropskim zahtjevima HDZ-a. Građanski i etnički princip nepomirljive su stvari, tako da nas jako interesira kako to SDP misli pomiriti nepomirljivo. Izbor je veoma jednostavan – ili evropski izborni standardi ili oni koji unose dodatne diskriminacije, makar to bila nemušta ideja o elektorski dodijeljenim glasovima - piše u saopćenju DF-a.

Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.