HISTORIJSKI ZNAČAJ

Ramić: Trenutna rješenja ne mogu izbrisati hiljadugodišnju historijsku sraslost Bošnjaka

Očuvanja bošnjačkog identiteta, historije, kulture, tradicije, duhovnosti i jezika

Emir Ramić. Avaz

Fena

28.9.2019

Direktor Instituta za istraživanje genocida Kanada Emir Ramić uputio je danas čestitku povodom obilježavanja Dana Bošnjaka, 28. septembra, navodeći kako taj datum ima historijski značaj u kontekstu očuvanja bošnjačkog identiteta, historije, kulture, tradicije, duhovnosti i jezika.

- U vrijeme agresije i genocida u BiH, u opkoljenom Sarajevu 28. septembra 1993. na Bošnjačkom saboru nacionalnom renominacijom svoga imena, Bošnjaci su vratili nacionalno ime, čast, dostojanstvo, prirodno pravo na svoju historiju, kulturu, tradiciju, jezik i domovinu. To je ključno i povijesno važno za egzistenciju Bošnjaka i Bosne i Hercegovine - podsjeća Ramić.

Istovremeno ističe kako su Bošnjaci renominacijom svoga nacionalnog imena nastavili svoj intelektualni hod nacionalne egzistencije.

- U dramatičnom povijesnom trenutku agresije i genocida koji je imao osnovni cilj uništenje bosanskohercegovačke države i bošnjačkog naroda, povijesnom renominacijom svoga imena Bošnjaci se semantički, metaforički, zbiljno i smisleno vežu za bosanskohercegovačku zemlju, državu i društvo. Otuda i važnost 28. septembra 1992. godine jer su se Bošnjaci uzdigli u bosansko i evropsko političko biće, svjesni vlastitih nacionalnih atributa kao starog evropskog naroda i njegove moderne političke povijesti koja se vezuje za državu BiH - navodi Ramić.

Nadalje, podsjeća kako su Bošnjaci zajedno sa svim drugim prijateljima BiH svjedoci da je BiH nesumnjiva povijesna, politička i kulturna činjenica bez obzira na historiografske falsifikate, konstrukcije, laži i obmane koje velikonacionalističke ideologije, udruženo i kontinuirano rade.

Usto, naglašava kako nikakva trenutačna rješenja ne mogu izbrisati hiljadugodišnju historijsku sraslost Bošnjaka s državom Bosnom i Hercegovinom. "Bošnjaci, kao miroljubiv, evropski narod su svoju sudbinu vezali za bosanskohercegovački povijesni prostor."

Ramić precizira kako je nacionalno ime Bošnjak historijski, etnički i kulturni termin koji simbolizira jedinstvo bošnjačke historije, kulture, tradicije, jezika na osnovu kojih se to nacionalno biće razlikuje od drugih nacionalnih konstanti.

- Često se zaboravlja povijesno značenje ovog datuma, važnosti koja se prije svega ogleda u povijesnoj i neodvojivoj i historijskoj vezi Bošnjaka za svoju zemlju, državu i identitet. Zato je 28. septembar kao Dan Bošnjaka, ujedinjena tačka raštrkane bošnjačke nacije koja se sjeća trenutka renominacije svoga nacionalnog imena u ime povijesne veze sa BiH bez negiranja drugog i drugačijeg, bez osvete, ali s pravdom i istinom - pojašnjava on.

Ramić ukazuje na značaj očuvanja bošnjačkog identiteta, historije, kulture, tradicije, duhovnosti, jezika...

- Tako ćemo poštovati sebe, tako će nas poštovati drugi, tako ćemo poštovati druge. Ali isto tako trebamo biti i Bosanci, trebamo poštovati bosansku historiju, kulturu, tradiciju, državu, slobodu, nezavisnost, suverenost. Poštujući svoju državu i druge države će poštovati nas i mi ćemo poštovati druge države - navodi Ramić, čestitajući svim Bošnjacima, ma gdje bili, nacionalni Dan Bošnjaka, sa željom da ponosno čuvaju svoje nacionalno ime i zajedno sa svim drugim prijateljima grade bolju budućnost BiH, Evrope i svijeta.


Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.