Uprava Fabrike duhana Sarajevo (FDS) donijela je prije nekoliko dana odluku kojom je 218 radnika ove kompanije proglasila tehnološkim viškom, saznaje „Dnevni avaz“!
Ponuđene otpremnine
Prema dokumentima koji su u posjedu „Avaza“, uposlenici FDS-a proglašeni su tehnološkim viškom iz ekonomskih i organizacijskih razloga. Još prošle godine ova kompanije donijela je odluku kojom je ukinula i kompletnu drugu smjenu.
Najviše otpuštenih radnika je sa srednjom stručnom spremom, čak 93, a odluka Uprave bit će provedena do 1. jula, kada se postojeći Pravilnik o radu FDS-a stavlja van snage.
To znači da će većina njih najvjerovatnije završiti na ulici. Dobar dio otpuštenih radnika ima i do 40 godina staža. Saznajemo da im je Uprava FDS-a prije tri dana ponudila i otpremnine, a da je najviši iznos koji uposlenik može dobiti 12.000 KM.
Da su otkazi neminovnost i da je sve već pripremljeno i potpisano, govori i podatak da je Edin Mulahasanović, generalni direktor FDS-a, 1. juna već potpisao odluku o programu zbrinjavanja viška radnika, u kojoj se navodi da se „ona donosi zbog namjere otkazivanja ugovora o radu“.
U odluci se navodi da su, između ostalog, razlozi za otpuštanje što su u avgustu 2017. godine FDS i kompanija BAT Investment potpisali „ugovor o proizvodnji kojim je definiran model buduće saradnje“.
Šta piše u ugovoru
Na osnovu tog ugovora, Uprava FDS-a u januaru ove godine donijela je odluku o unutrašnjoj organizaciji Grupacije FDS, u kojoj je navedeno da će sve poslovne aktivnosti proizvodnje i prodaje duhana i duhanskih proizvoda biti prenesene na novoosnovano društvo koje je u stopostotnom vlasništvu FDS-a.
- U tom smislu, a s obzirom na činjenicu da se FDS više neće baviti proizvodnjom i prodajom, za velikim brojem radnih mjesta u budućnosti više neće biti potrebe, potrebno je izvršiti smanjenje broja radnika – navodi se u odluci programa zbrinjavanja viška radnika.
U Upravi FDS-a muk, u BAT-u bez odgovora
Pokušali smo u prethodnih nekoliko dana stupiti u kontakt i s direktorom Mulahasanovićem, ali neuspješno.
Nije odgovarao ni na naše pozive ni na poruke. Isti je slučaj i s kompanijom „British American Tobacco“ (BAT), koja je većinski vlasnik FDS-a.