U organizaciji Operatora za obnovljive izvore energije i efikasnu kogeneraciju (Operator za OIEiEK) jučer je u Mostaru održan okrugli stol na temu: „Harmonizacija postojećih odnosno novih propisa s ciljem pojednostavljenja procedura prilikom ishodovanja dozvola za prosumere”.
Ovaj događaj je okupio predstavnike Regulatorne komisije za energiju u Federaciji Bosne i Hercegovine, Federalnog ministarstva energije, rudarstva i industrije, Federalnog ministarstva prostornog uređenja, JP Elektroprivreda HZHB d.d. Mostar, JP Elektroprivreda BiH d.d. – Sarajevo, predstavnike kantonalnih ministarstava nadležnih za građenje i prostorno uređenje Zeničko-dobojskog kantona, Posavskog kantona, Srednjobosanskog kantona, Hercegovačko-neretvanskog kantona, Zapadnohercegovačkog kantona, Kantona 10, Unsko-sanskog kantona, kao i predstavnike Agencije za unapređenje stranih investicija u Bosni i Hercegovini i međunarodnih organizacija USAID EPA 2 i GIZ-a – priopćeno je iz Operatora za OIEiEK.
Okrugli stol je održan s ciljem ispunjenja obaveza proisteklih iz člana 51. stav (2) Zakona o korištenju obnovljivih izvora energije i efikasne kogeneracije („Službene novine Federacije BiH“, broj: 82/23), odnosno pojednostavljenja procedura prilikom ishodovanja dozvola za prosumere od strane kantonalne uprave.
Stručni saradnik za mašinsku fazu i istraživanje i razvoj u Operatoru za OIEiEK, Armin Đuliman prisutnima je prezentirao ulogu prosumerskih postrojenja u provođenju energetske tranzicije, s jedne strane, te dobrobit za građane i privrednike koji ulažu u prosumerska postrojenja, s druge strane. Kroz prezenetaciju je dat pregled EU regulative, te primjeri dobre prakse iz Europske unije i regiona.
Posebno je istaknuto iskustvo pojedinih kantona iz Federacije Bosne i Hercegovine koji su već usvojili pojednostavljene procedure izgradnje krovnih solarnih elektrana koje se po novom zakonskom okviru mogu registrovati kao prosumerska postrojenja, o čemu je, također, govorila i pomoćnica ministra za prostorno uređenje i građenje Zeničko-dobojskog kantona Aida Sumbuljević – navode iz Operatora za OIEiEK.
U otvorenoj diskusiji predstavnici kantonalnih ministarstava prisutnima su pojasnili trenutnu situaciju, kao i poduzete aktivnosti na ispunjenju zakonskih obaveza, izražavajući punu spremnost za pojednostavljenje procedura prilikom ishodovanja dozvola za prosumere.
Govoreći o obavezi i značaju promovisanja prosumerskih postrojenja, odnosno informisanja javnosti o benefitima ulaganja u izgradnju prosumerskih postrojenja, glasnogovornica Operatora za OIEiEK, Nataša Mandrapa prisutne je informisala kako je Operator za OIEiEK donio Program o informisanju javnosti, te kako će i u narednom periodu biti pokrenute promotivne aktivnosti s ciljem osiguranja da sve informacija o izgradnji, odnosno benefitima sufinansiranja prosumerskih postrojenja blagovremeno stignu do svih zainteresiranih strana u Federaciji Bosne i Hercegovine.
Podsjećamo kako je Operator za OIEiEK, 2. oktobra, održao zajednički sastanak s predstavnicima Regulatorne komisije za energiju u Federaciji BiH, Federalnog ministarstva energije, rudarstva i industrije i elektroprivrednih poduzeća na području Federacije Bosne i Hercegovine s ciljem ispunjenja obaveza na pojednostavljenju procedura priključenja prosumera. Na jučerašnjem Okruglom stolu predstavnici JP EP HZHB d.d. Mostar, Maria Đogić i JP EP BiH d.d. – Sarajevo Džemo Borovina, upoznali su prisutne o napretku u pripremi neophodnih podzakonskih akata, u koja su ugradili pojednostavljeni pristup priključka krovnih prosumerskih postrojenja, čim kantonalna ministarstva završe svoj dio. Istakli su i dogovor ove dvije elektroprivrede u smislu zajedničkog djelovanja prema Upravi za indirektno oporezivanje, kako bi se i posljednje nejasnoće vezane za obračun viškova proizvedene, i u mrežu predate, električne energije prosumerskih postrojenja obuhvatile izmjenom Pravilnika o primjeni Zakona o PDV-u BiH, navodi se u saopštenju Operatora za OIEiEK.
Učesnici Okruglog stola iskazali su zajednički stav na razvijanju dalje saradnje na realizaciji obaveza pojednostavljenja procedura izgradnje i priključenja prosumerskih postrojenja, kao i promovisanja obnovljivih izvora energije. Podrška realizaciji ovih obaveza posebno je iskazana od strane Maka Kamenice, direktora USAID-ovog projekta u Bosni i Hercegovini, radnog naziva, Projekat asistencije energetskom sektoru 2 (USAID EPA 2). Svrha ovog projekta je da pruži tehničku asistenciju razvoju održivog energetskog sektora u Bosni i Hercegovini – saopćeno je iz Operatora za OIEiEK.