ELIUD KIPČOGE

Veličanstven kraj za najboljeg: Legendarni kenijski maratonac učinio potez o kojem će se pričati

Iako nije uspio osvojiti treće uzastopno, njegov oproštaj je bio dostojanstven veličanstvenoj karijeri

Eliud Kipčoge. Platforma X

10.8.2024

Legendarni kenijski maratonac Eliud Kipčoge (Kipchoge) na emotivan način je završio takmičenje na Olimpijskim igrama u Parizu, gdje je stigao sa ambicijama da postane jedini maratonac s tri uzastopna olimpijska zlata.

Iako nije uspio, njegov oproštaj je bio dostojanstven veličanstvenoj karijeri.

Na stazi s usponima do 13 posto nagiba, Kipčoge, koji inače ima 39 godina, suočavao se s velikim teškoćama.

U ranim fazama maratona bio je u vodećoj grupi, ali je gubio pozicije na zahtjevnim usponima. Na 31. kilometru, shvativši da ne može da postigne željeni rezultat, odlučio je da stane.

Kipčoge je čekao posljednjeg trkača, Ser-Od Bat-Ochira iz Mongolije, koji je završio trku za 2:42:33. Tokom čekanja, Kipčoge je dao svoje trkačke patike i opremu okupljenoj publici, simbolizujući svoj poštovanje prema trci i navijačima.

Nakon trke, Kipčoge je izjavio:

- Stao sam na 30. kilometru i prošao nekoliko kilometara okružen ljudima, dao im svoje trkačke patike, brošuru i majicu. Sve osim šortsa, jer nisam mogao.

Ovo može biti njegov posljednji nastup u utrci na velikim takmičenjima, gdje je tokom karijere osvojio četiri olimpijske medalje, uključujući dva zlata u maratonu, i dva svjetska odličja na 5.000 metara. Kipčoge je također postigao drugo najbolje vrijeme u maratonu s 2:01:09, iza svjetskog rekorda Kelvina Kiptuma.

- Hoću li nastaviti ili ne, nešto je o čemu ću morati da razmislim - rekao je Kipčoge.

Njegova karijera ostaje sinonim za izvanrednost i inspiraciju u svijetu atletike.