KAPITALNI PROJEKT

Nacionalni stadion je nužnost za reprezentaciju BiH: Kada će biti spremno novo "Zmajevo gnijezdo"

Zenica najdalje odmakla u razgovorima sa Savezom. Stadion, gdje god se nalazio, predstavljao bi korak naprijed

Bilino polje: Trenutni dom "Zmajeva“. Avaz

prije 4 dana

Predsjednik Fudbalskog saveza Vico Zeljković je u intervjuu za "Dnevni avaz“, a onda i na novogodišnjoj konferenciji za medije najavio izgradnju nacionalnog stadiona.

Nacionalni stadion je prijeko potreban dio infrastrukture kako bi se našim reprezentativcima u svim kategorijama znatno olakšao posao.

Prema najavama predsjednika N/FSBiH, stadion bi se trebao graditi u Zenici, ali to još nije zvanično potvrđeno. Naravno, mnogi gradovi imaju svoje mišljenje i viziju tog plana.

Idejni projekt

Zeljković je najavio da se ide u realizaciju nacionalnog stadiona u Zenici, iako je prvobitno bio plan Sarajevo, ali zbog, kako je naveo, nerazumijevanja nisu uspjeli da postignu dogovor.

U međuvremenu, oglasile su se vlasti Kantona Sarajevo i izrazile spremnost za saradnju. Nakon glavnog grada, s istom željom javili su se Tuzla, Mostar i Banja Luka.

Ono što je sigurno, Zenica je najdalje odmakla u pregovorima i dosad ponudila najkonkretnija rješenja o pitanju kapitalnog projekta, kakav je nacionalni stadion.

Reprezentacija BiH: Nacionalni stadion bio bi pun pogodak. N/FSBiH

Već do kraja januara, do čega je preostalo desetak dana, trebao bi biti potpisan ugovor, nakon čega je sljedeći cilj da se izradi idejni projekt.

Stadion, prema najavi, trebao bi imati oko 18.000 sjedećih mjesta, što je više od 2.000 mjesta od sadašnjeg izdanja Bilinog polja. Proširivanje stadiona je i očekivano, s obzirom na to da je zainteresiranost za reprezentaciju uvijek velika, čak i kada rezultati ne prate to u potpunosti.

Naravno, ovi podaci su podložni promjenama, pod uvjetom ako bi došlo do promjene u mjestu izgradnje.

Ključni detalj je najava da bi trebao biti izgrađen i spreman za korištenje u naredna tri ili četiri ciklusa, što znači da bismo krajem 20-ih ili početkom 30-ih godina ovog stoljeća mogli imati novo "Zmajevo gnijezdo.“

Višenamjenska korist

Osim što će sve fudbalske reprezentacije Bosne i Hercegovine imati stadion na raspolaganju za sve svoje utakmice, nacionalni stadion bi mogao biti koristan i za naše klubove koji igraju u evropskim takmičenjima. Prema najavama, stadion bi trebao imati sve potrebno za UEFA 4 kategoriju.

Za odigravanje domaćih utakmica na svom terenu u Konferencijskoj ligi i Evropskoj ligi potrebno je imati minimalno UEFA 3 kategoriju stadiona. Međutim, u slučaju ekstremnog uspjeha naših klubova i plasmana u Ligu prvaka, svoje utakmice ne bi mogli igrati ni na jednom stadionu u BiH.

Nacionalni stadion bi mogao i u tome pomoći. Naši klubovi možda jesu daleko od Lige prvaka danas, ali ovo je pitanje budućnosti – ako mogu klubovi iz zemalja istočnog bloka, zašto ne bi i bh. klub jednog dana zaigrao u Ligi prvaka. Slovan iz Bratislave, kao primjer ovogodišnjeg iznenađujućeg predstavnika, nije toliko udaljen koliko zaista mislimo. Stoga, nacionalni stadion, gdje god da se nalazio, predstavljao bi još jedan korak naprijed.

Mišljenje čitatelja

Na portalu "Dnevnog avaza“ urađena je anketa o mišljenju naših čitatelja o tome gdje bi se trebao izgraditi nacionalni stadion. 

Sarajevo je dobilo 43,61 posto glasova, Zenica 22,92, Tuzla 18,07, Banja Luka 6,27, a Mostar 5,41 posto glasova. 

Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.