NBA povjerenik Adam Silver ove sedmice je pred Upravnim odborom lige predstavio projekat koji bi mogao dramatično promijeniti evropski košarkaški pejzaž – stvaranje profesionalne NBA lige na Starom kontinentu. Plan je ambiciozan, vizionarski i, ako zaživi, mogao bi ozbiljno poljuljati dominaciju FIBA-e i Eurolige.
NBA Evropa, kako se zasad neslužbeno naziva, trebala bi startati već 2026. godine, a prema posljednjim informacijama, liga bi brojala 16 timova – više nego što se ranije predviđalo. Osim etabliranih evropskih klubova, u igru bi ušli institucionalni investitori i novi franšizni projekti na ključnim tržištima poput Londona i Pariza. Silver, koji je u proteklim mjesecima obavio niz sastanaka s potencijalnim partnerima u Evropi, sada traži zeleno svjetlo od vlasnika NBA klubova da krene u realizaciju.
FIBA i NBA - Neobični saveznici u ratu protiv Eurolige
Ono što dodatno intrigira jeste prisustvo FIBA-inog generalnog sekretara Andreasa Zagklisa na nedavnom sastanku u New Yorku. Čini se da FIBA, nakon godina borbe s Euroligom, sada vidi priliku da kroz savez s NBA-om konačno preuzme kontrolu nad evropskom košarkom. Euroliga, koja već skoro dvije i po decenije funkcioniše kao poluautonomna struktura izvan FIBA-inih okvira, sada bi mogla dobiti do sada najopasnijeg konkurenta.
NBA planira kombinovati američki model franšiznog vlasništva s evropskim principima natjecateljske mobilnosti. Investitori bi dobili fiksne udjele u ligi, dok bi neka mjesta ostala otvorena za klubove koji se kvalificiraju kroz sportski rezultat – bilo kroz domaće lige ili FIBA-ina takmičenja. Time bi se pokušao pomiriti zatvoreni NBA sistem s evropskom tradicijom promocije i ispadanja.
Veliki igrači na radaru
Već sada postoji značajan interes za ulazak u novu NBA ligu, ne samo iz košarkaških krugova, već i iz svijeta fudbala. Vlasnici moćnih sportskih imperija, poput Qatar Sports Investmentsa (PSG) i Abu Dhabi United Groupa (Manchester City), istražuju mogućnosti investiranja u košarkaške franšize. Među potencijalnim članovima pominju se Real Madrid, Barcelona, Fenerbahce i ASVEL Basket. Posebno intrigira situacija s Real Madridom, kojem ističe ugovor s Euroligom i koji bi lako mogao postati perjanica novog takmičenja.
Za Euroligu, koja već godinama vodi bitku s finansijskom održivošću i stabilnošću menadžmenta, ovo je potencijalno egzistencijalna prijetnja. Ukoliko NBA liga zaživi, ona bi mogla privući najveće sponzore, medijske ugovore i igrače – ostavljajući Euroligu na marginama evropske košarke.
Nba konačno osvaja Evropu
Nije tajna da NBA već duže vrijeme gleda na Evropu kao na prostor za ekspanziju. Broj evropskih igrača u NBA-u raste iz godine u godinu, interes publike je veći nego ikad, a sportska infrastruktura u metropolama poput Berlina, Londona, Pariza i Milana pruža optimalne uslove za razvoj. U isto vrijeme, evropski sportski biznis i dalje značajno zaostaje za američkim modelom monetizacije.
Šta ovo znači?
„Ne želimo ignorirati bogatu tradiciju evropske košarke, ali vjerujemo da postoji prostor za novi pristup koji će biti finansijski održiv i atraktivan globalnoj publici“, poručio je Silver ranije ove godine.
Za NBA, ovo nije samo sportski projekt – ovo je geopolitička i ekonomska operacija redefiniranja profesionalne košarke. Ako Silver dobije podršku vlasnika klubova, mogli bismo svjedočiti najvećoj promjeni u evropskoj košarci u modernoj historiji. Euroliga je do sada preživjela mnoge krize, ali pitanje je – može li preživjeti dolazak NBA-a na njen teritorij?