TEHNOLOŠKI GIGANT

Nvidia pravi svoj prvi procesor za računare

Nvidijin ulazak na tržište procesora mogao bi značajno da promijeni odnos snaga u industriji

Džensen Huang. Platforma X

A. O.

prije 3 dana

Tehnološki gigant Nvidia, poznat po proizvodnji grafičkih kartica, sprema se da uđe na tržište procesora (CPU) za desktop računare, najavio je izvršni direktor kompanije Džensen Huang (Jensen) na CES sajmu tehnike.

Huang, koji je od Nvidie napravio jednu od najvrednijih tehnoloških kompanija na svijetu, dao je prvi nagovještaj ove velike promjene tokom prezentacije za investitore, gdje je misteriozno prokomentarisao da kompanija "očigledno ima planove" za svoj novi procesor sa 20 jezgara.

Plasiranje na tržište

Naznake za ovaj potez mogu se vidjeti u novom Project Digits uređaju - ličnom AI superračunaru vrijednom 3.000 dolara, koji pokreće novi GB10 Grace Blackwell Superchip procesor. Ovaj čip je razvijen u saradnji sa kompanijom MediaTek, koja bi mogla i samostalno da ga plasira na tržište.

Nvidijin ulazak na tržište procesora mogao bi značajno da promijeni odnos snaga u industriji, gdje trenutno dominiraju Intel i AMD sa svojim x86 procesorima. Ovo nije iznenađenje za poznavaoce industrije, s obzirom da je još u oktobru 2023. godine Reuters izvjestio da Nvidia, zajedno sa AMD-om, radi na procesorima baziranim na ARM arhitekturi, čije lansiranje se očekuje 2025. godine.

Performansi i energetska efikasnost 

Trenutno je kompanija Qualcomm vodeća u proizvodnji ARM procesora za Windows računare, posebno nakon lansiranja njihovih Snapdragon X Elite čipova. Ovi procesori su pokazali performanse i energetsku efikasnost koju su do tada mogli da ponude samo Apple-ovi MacBook računari sa njihovim M serijom čipova.

Godina 2024. označila je prekretnicu kada su ARM procesori za Windows konačno dostigli svoj pun potencijal. Sa ulaskom Nvidie i drugih proizvođača na tržište, 2025. godina bi mogla da označi početak nove ere u dugogodišnjem rivalstvu između x86 i ARM arhitektura procesora.

Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.