KORIŠTENJE INTERNETA

Veselin Jevrosimović: Milion i po kilometara

Važno je znati da su optičke veze najpouzdaniji, najefikasniji i najpristupačniji način za brzi prijenos velikih količina podataka

Optički kablovi. Platforma X

A. O.

1.12.2024

Svi koristimo internet gotovo neprekidno tokom dana, a naše je očekivanje da elektronska pošta koju pošaljemo na drugi kraj planete bude isporučena u roku od odmah.

Naravno, imamo i očekivanja da kvalitet video poziva bude perfektan i da se portali sa servera na drugom kontinentu učitavaju trenutno. Pretežno ne razmišljamo o načinu na koji je to omogućeno. Internet i moderne telekomunikacije zamišljamo kao nešto što lebdi u vazduhu, što je nedodirljivo i što jednostavno funkcioniše.

Optički kablovi

Ipak, u stvarnosti se više od 95 posto ukupnog protoka podataka na svijetu obavlja podvodnim optičkim kablovima, a njih ima oko 500, u ukupnoj dužini od skoro milion i po kilometara.

Oni se protežu ispod svih okeana i mora, spajaju kontinente i države, a jedan je čak postavljen na dno rijeke Amazon.

Jedan od njih, koji je najduži – 45.000 kilometara, ne premošćuje Pacifik, već opasuje afrički kontinent. Prosječna podvodna optička „žica“ debela je svega dva centimetra, a osim optičkih kablova za protok podataka može imati i one za prijenos električne energije, telefonskih i drugih veza.

Planirani vijek trajanja

Obično su u suvlasništvu konzorcijuma državnih i privatnih telekomunikacionih i energetskih kompanija, a postavljaju ih specijalni brodovi. Interesantno je da svake godine imamo između 150 i 200 oštećenja ovih kablova, ali se popravke izvode relativno lako i brzo.

Planirani vijek trajanja jednog kabla je oko 25 godina, ali ih mogu oštetiti podvodne tektonske aktivnosti, ribarski brodovi ili nevrijeme. Važno je znati da su optičke veze najpouzdaniji, najefikasniji i najpristupačniji način za brzi prijenos velikih količina podataka.

Satelitski prijenos ne omogućuje odgovarajuće brzine, lansiranje i izrada satelita su skupi, a kvalitet veze zavisi od vremenskih uslova. Stacionarni primopredajnici bežičnog signala još su lošija opcija za velika rastojanja, pri čemu je opet brzina najveći problem.

Veselin Jevrosimović. Marko Jovanović

Naravno, postoji i druga strana medalje. Kada god imamo zavisnost od fizičkih resursa, pa još geografski pozicioniranih tako da se mogu naći pod kontrolom država, geopolitička situacija postaje značajan faktor.

Uslijed rastućih tenzija u pojedinim dijelovima svijeta, mogući su prekidi ovih kablova i odsjecanje čitavih teritorija od interneta. Srećom, postoje paralelne i redundantne veze, pa naši životi u virtuelnom svijetu mogu nesmetano da se nastave.

Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.