Željezni trozubac, za koji se vjeruje da je korišten za ribarenje, i to u 3. ili 4. stoljeću, pronađen je na obalama Turske, u gradu Asos (As), piše Arkeonews.
Proučavali nimfeum
Ovo oruđe iskopao je tim arheologa koji je proučavao nimfeum, ukrašenu fontanu istočno od centra grada. Iskopavanja u Asosu vodi Nuretin Arslan, profesor Univerziteta Čankale Onsekiz Mart.
Trozubac je pronađen među dijelovima u urušenom dijelu nimfeuma, a zbog specifičnog oblika naučnicima je odmah bilo jasno o čemu se radi.
- Ovo je prvi put da smo pronašli ovakav materijal u Asosu, jer predmeti od željeza najbrže propadaju u antičkim gradovima. Iako znamo da je ovo oruđe mnogo korišteno u antičkom dobu, ovo je važno otkriće jer je malo primjeraka preživjelo do sada. Koliko znamo, a tako je opisano u tekstovima i predstavljano na slikama, ovo oruđe je korišteno za hvatanje velikih riba na moru iz malih čamaca, i to noću, uz pomoć baklji - rekao je Arslan, a prenosi Arkeonews.
Platonov učenik
Asos je danas mali grad u oblasti Čanakale u Turskoj. Osnovan je, najvjerovatnije, u 10. stoljeću, a osnovali su ga kolonisti Lezbosa. Najveći procvat grad je imao u vrijeme kada je njime vladao Hermija iz Atarneja, Platonov učenik. On je tada poticao filozofe da se dosele u grad, pa je 348. prije nove ere, između ostalih, i Aristotel došao u Asos. Grad su kasnije osvojili Perzijanci, potom Makedonci, pa Rimljani.