NAUKA

Naučnici blizu otkrića koliko vode ima u Zemlji

Istraživanje objavljeno u časopisu Proceedings of the National Academy of Sciences

Redakcija

26.11.2016

Mineral koji se nalazi daleko ispod površine Zemlje može da predstavlja ključ ka saznanju koliko se vode skladišti u planeti, saopštili su naučnici sa državnog univerziteta na Floridi.

U radu koji je objavljen ove sedmice u časopisu Proceedings of the National Academy of Sciences, asistent profesora geologije na ovom univerzitetu Majnak Mukherž otkrio je da voda postoji daleko dublje u Zemlji nego što su naučnici ranije mislili, piše Phys, a prenosi National Geographic Srbija.

Mukherž i Andreas Herman sa Univerziteta u Edinburgu procijenili su da se duboko u Zemlji, otprilike 400 do 600 kilometara duboko u Zemljinom omotaču, skladišti se voda i transportuje kroz visoki pritisak polimorfnog minerala brucit.

U prethodnim istraživanjima, naučnici su smatrali da brucit nije termodinamički stabilan toliko duboko u Zemlji.

- To otvara Pandorinu kutiju za nas - kaže Mukherž.

- Nismo mislili da voda može da se čuva u hidriranim mineralima poput brucita. Ali sada kad znamo da je tamo, moramo da shvatimo koliko vode bi efikasno moglo da se čuva unutra - kaže on.

Ovo otkriće predstavlja novu fazu otkrivanja brucita koja indicira da bi voda mogla efikasno da se transportuje daleko dublje u sferu Zemlje bez raspadanja.

- Morali smo da uradimo kvatno-mehaničke proračune na hiljadu potencijalnih struktura dok nismo ovu jednu - kaže Herman.

- Zaista je nevjerovatno da toliko dobro proučen mineral poput brucita ima nešto tako iznenađujuće da ponudi - dodaje on.

Voda igra ključnu ulogu u održavanju geološke aktivnosti ispod Zemljine površine.

- Za aktivnost planete, voda duboko u Zemlji je podjednako važna vodi na njenoj površini - kaže Mukherž.

- Moj cilj je da razumijemo koliko vode je skladišteno duboko u Zemlji. Ukoliko planeta postaje suva iznutra, planeta umire jer geodinamička aktivnost prestaje - dodaje on.

Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.