U povodu zasjedanja Međunarodne komisije za zaštitu atlantskih tuna (ICCAT), Svjetska organizacija za zaštitu prirode WWF (World Wide Fund for Nature) pozvala je 48 ribarskih nacija koje se u ponedjeljak okupljaju u Vilamouri u Portugalu, da zaustave prelov mediteranske sabljarke koji traje već više od tri decenije i hitno usvoje ambiciozan plan za njen oporavak kako bi se izbjegao kolaps te vrste.
- Zemlje koje su dio Međunarodne komisije za zaštitu atlantskih tuna (ICCAT), uključujući SAD, Japan i Europsku uniju, od 14. do 21. novembra odlučivat će o mjerama upravljanja za ključne vrste poput mediteranske sabljarke, tune i morskog psa. WWF je ozbiljno zabrinut zbog trenutne stope izlovljavanja sabljarke i poziva na djelovanje kako bi se spriječio kolaps stokova kakav se u nedavnoj prošlosti dogodio mediteranskoj plavorepoj tuni - istaknuo je u saopćenju WWF.
Direktor WWF-ove mediteranske morske inicijative Giuseppe Di Carlo poručio je kako je budućnost mediteranske sabljarke ozbiljno ugrožena.
- U posljednjih 20 godina ulov sabljarke smanjen je za gotovo 50 posto. Previše nedorasle ribe koja još nije spolno sazrela ulovi se prije nego što se stigne reproducirati i tako osigurati opstanak vrste. Ne možemo si priuštiti da se odgode akcije za održivo upravljane sabljarkom i ponoviti istu grešku koja je nedavno dovela tunu na rub kolapsa - ističe Di Carlo.
U WWF-u kažu kako je po naučnom odboru ICCAT-a, matični stok sabljarke (SSB), kombinirana težina svih jedinki u stoku koje su sposobne za reprodukciju, čak 88 posto niža od nivoa koji se smatra sigurnom za održavanje stoka. Također, ulov ribe dvostruko je veći nego što bi trebao biti, a čak 70 posto ulovljene ribe čini ona nedorasla, mlađa od tri godine.
- Postoji potreba za hitnim djelovanjem kako bi preokrenuli trend pada stokova mediteranske sabljarke - tvrdi stručnjak za ribarstvo u WWF Adria Danijel Kanski.
- Važno je da ICCAT provede ambiciozan plan oporavka za mediteransku sabljarku koji će vratiti stok na održivi nivo. To će osigurati opstanak mediteranskih ribarskih zajednica čija kvaliteta života i prosperitet ovise o tome - poručio je.
Mediteranska sabljarka je vrlo vrijedna vrsta za mnoge zemlje Sredozemlja. Ribarske flote Europske unije love čak 75 posto od ukupnog ulova, na čelu s Italijom, Španjolskom i Grčkom, ističu u WWF-u te pozivaju Evropsku komisiju i ključne ribarske nacije Evropske unije da značajno smanje količinu ulovljene sabljarke kako bi se omogućio oporavak stoka.
Što se tiče plavorepe tune, u WWF-u naglašavaju kako se stanje stoka popravlja, no predlažu da se usvoji pristup predostrožnosti i održavanje tekućeg plana za oporavak u idućoj godini (23,155 tona).
WWF je također zabrinut oko sudbine morskih pasa, a posebno oko dvije vrste osjetljive na prelov: modulja (Prionace glauca) i kučka (Isurus oxyrinchus). WWF potiče ICCAT da uspostavi dugoročne planove upravljanja, uključujući postavljanje sigurnosne granice ulova kako bi se osiguralo da te ikonične vrste ostanu u moru.
- ICCAT bi također trebao pristati na uvođenje zabrane rezanja peraja morskim psima te unaprijediti provođenje obaveznog iskrcaja morskih pasa sa svim perajama na sebi - tvrde u WWF-u.