NAUKA

Neizbježna katastrofa: Zbog ljudskog faktora izumire čak 67 posto vrsta

Izvještaj Svjetske organizacije za zaštitu prirode

Redakcija

27.10.2016

Svjetska organizacija za zaštitu prirode (WWF) u svom Izvještaju o stanju planeta 2016. upozorava da je ovaj drastičan pad životinjskih i biljnih vrsta posljedica ljudske aktivnosti na Zemlji.

WWF u izvještaju naglašava kako je djelovanje ljudi poražavajuće za planet Zemlju te poziva na neophodne promjene društva kada su hrana i gorivo u pitanju, ističući da su promjene u energetskom sistemu i proizvodnji hrane jedina šansa za oporavak planeta.

Biološke raznolikosti

Upozorava da su globalne populacije riba, ptica, sisavaca, vodozemaca i gmizavaca već pale za 58 posto između 1970. i 2012. godine, od kada datiraju posljednji dostupni podaci, što dovodi Zemlju u opasnost mogućeg dvotrećinskog pada biološke raznolikosti u razmaku od pola vijeka, zaključno s 2020. godinom.

No, u WWF ističu da  je 2020. ipak i godina koja mnogo toga obećava, jer tada na snagu stupaju obaveze preuzete u okviru Pariškog sporazuma o klimatskim promjenama, kao i prve mjere zaštite okoliša u okviru novog globalnog Plana održivog razvoja. Ako se provedu, tvrde, tim će se mjerama i postizanjem međunarodnih ciljeva biološke raznolikosti do 2020. pridonijeti ostvarivanju potrebnih reformi unutar svjetskih sistema za proizvodnju hrane i energije u svrhu zaštite divljih vrsta širom svijeta.

- Tokom našeg životnog vijeka vrste nestaju dosad neviđenom brzinom - izjavio je generalni direktor WWF Internationala Marco Lambertini.

Napominje kako nestanak vrsta znači i propast ekosistema koji sa sobom odnosi i čisti zrak, vodu, hranu i klimatske uvjete koje pružaju čovjeku.

"Izvještaj o stanju planeta 2016." temelji se na velikom istraživanju o opsegu i utjecaju ljudskih aktivnosti na planet Zemlju. Jedan od tih modela, koji je izradila organizacija Stockholm Resilience Centre, dokazuje da je čovječanstvo prekoračilo četiri od devet planetarnih granica (o klimatskim promjenama, integritet biosfere, promjene korištenja zemljišta i tokova fosfora i dušika), odnosno sigurnih pragova najvažnijih procesa sistema na Zemlji kojima se održava život na planetu.

Prirodni okoliš

Izvještaj uključuje i istraživanje organizacije Global Footprint Network kojim se pokazuje da čovječanstvo trenutačno troši resurse 1,6 planeta, kako bi osiguralo robu i usluge kojima se služimo svake godine.

WWF u izvještaju poziva na promišljanje o načinu na koji se proizvodi, konzumira, mjeri uspjeh i cijeni prirodni okoliš. Kako bi se očuvao okoliš uz gospodarski i društveni razvoj, potrebnim smatraju hitnu i sistemsku promjena koju će provesti pojedinci, poslovni subjekti i vlade radi prelaska s kratkoročnog i neperspektivnog na vizionarski pristup kojim se poštuju buduće generacije.

Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.