Nakon što su sinoć uspješno lansirali japanski komunikacijski satelit u orbitu, SpaceX je spustio raketu Falcon 9 na platformu u Atlantiku.
Još jedan uspjeh u nizu za američku kompaniju označava već šestu raketu koju su uspjeli vratiti nakon lansiranja, četiri na platformu i dvije na kopno te će se i ona pridružiti sve većoj gužvi u hangaru i čekati svoj red za povratak u svemir.
Ovo slijetanje je bilo još izazovnije jer je Falcon 9 nosio satelit JCSAT 16 na visinu iz koje će se postaviti u geostacionarnu orbitu. To je veoma eliptična orbita na visini od oko 32.000 km, a da bi došli do te visine potrebno je puno više goriva i veća brzina nego za let do Međunarodne svemirske stanice.
Zbog toga je i raketa puno brža i užarenija pri povratku na Zemlju, a samo slijetanje je i zahtjevnije jer im preostaje manje goriva koje mogu aktivirati za manevre pri slijetanju. Uprkos tome, ovo je već treće slijetanje koje im je uspjelo nakon ovakvih lansiranja, a ovime su ušli i u "plus" što se tiče uspješnih slijetanja nakon lansiranja Falcon 9 raketa.
Dok je u hangarima gužva sve veća, pitanje je kad će SpaceX zapravo i poslati jednu od tih raketa na novi let u svemir i tako otvoriti novo poglavlje u istraživanjima svemira.
Elon Musk je ranije najavljivao da bi to moglo biti u septembru i oktobru i to koristeći raketu koja je sletjela u aprilu.
Ponovnim lansiranjem raketa, SpaceX će moći znatno smanjiti troškove izrade raketa i lansiranja, a prve procjene su da bi u sadašnjim okvirima lansiranje moglo biti jeftinije za 30 posto.
First stage landing confirmed on the droneship. Second stage & JCSAT-16 continuing to orbit https://t.co/tdni5406Hi pic.twitter.com/h6llIXSVu7
— SpaceX (@SpaceX) August 14, 2016