STRUČNJACI GOVORE

Ova uobičajena navika otkriva da vaša veza neće potrajati

Važno je razumjeti razliku između normalne pritužbe i destruktivne kritike

Platforma X

N. H.

prije 5 dana

Prema Dr. Džonu Gotmanu, renomiranom psihologu i stručnjaku za veze, konstantno kritiziranje jedan je od četiri znaka propasti veze. Za razliku od konstruktivne povratne informacije, kritiziranje je obrazac ponašanja koji se fokusira na negativne aspekte partnerove ličnosti ili karaktera.

Važno je razumjeti razliku između normalne pritužbe i destruktivne kritike. Kada kažemo partneru "Uznemirena sam što nisi oprao suđe sinoć kao što si obećao", to je prigovor usmjeren na specifičnu situaciju. Međutim, kada kažemo "Nikad ne pereš suđe. Ti si totalno neodgovorna osoba koja ne mari za druge", to je kritika koja napada karakter osobe.

Konstantno kritiziranje postupno narušava samopouzdanje partnera. Osoba koja je često meta kritika počinje sumnjati u svoje sposobnosti i vrijednost. Na primjer, ako partner stalno kritizira način na koji druga osoba kuha, ta osoba može potpuno izgubiti želju za kuhanjem i početi se osjećati nesposobno. Ovo dovodi do povlačenja iz veze, depresije, anksioznosti i osjećaja bezvrijednosti.

Prema istraživanjima Instituta Gottman, kritiziranje često vodi do prezira, što je najdestruktivnija emocija u vezi. Prezir se može manifestirati kroz svakodnevne interakcije. 

Na primjer, kada partner sarkastično komentira svaki postupak druge osobe ili koristi pogrdna imena tokom rasprava. Ovakvo ponašanje uključuje učestalu upotrebu sarkazma, ciničnosti i neprijateljskog humora.

Kritiziranje se može prepoznati kroz nekoliko ključnih pokazatelja. Partner koji kritizira često koristi riječi "uvijek" i "nikad" u svojim primjedbama. Umjesto da se fokusira na specifično ponašanje, napada karakter osobe. Također, sklon je generalizirati pojedinačne incidente i rijetko priznaje pozitivne aspekte partnera.

Za osobu koja kritizira: Važno je prvo osvijestiti vlastito ponašanje i njegove posljedice. Umjesto kritike, naučite izražavati nezadovoljstvo kroz "ja" poruke. Fokusirajte se na specifično ponašanje koje vas smeta i predložite konkretno rješenje za problem.

Za osobu koja prima kritike: Potrebno je postaviti jasne granice u komunikaciji i otvoreno razgovarati o tome kako kritike utječu na vas. Insistirajte na konstruktivnoj komunikaciji i nemojte se ustručavati potražiti stručnu pomoć ako je potrebno.

Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.