ZDRAVA ALTERNATIVA

Zašto mačke grickaju travu i kako je uzgojiti za vašeg ljubimca

Međutim, ako vaša mačka većinu vremena provodi u zatvorenom prostoru, razmislite o uzgoju mačje trave

Prirodna poslastica za mačke. Društvene mreže

Dž. V.

14.12.2024

Grickanje trave prirodno je ponašanje za mačke. Ako vaša mačka ima mogućnost izlaska vani, sigurno je već u svom dnevnom ritualu. 

Međutim, ako vaša mačka većinu vremena provodi u zatvorenom prostoru, razmislite o uzgoju mačje trave - zdrave i sigurne alternative koja će zadovoljiti njen instinkt za grickanjem.

Zašto mačke grickaju travu?

Iako znanstvenici još uvijek istražuju točan razlog zbog kojeg mačke grickaju travu, postoje neke teorije koje mogu objasniti ovo ponašanje. U divljini, mačke često jedu travu nakon što pojedu svoj plijen. Zanimljivo je da trava može izazvati povraćanje, no to nije nužno loša stvar. Trava pomaže mačkama da izbace neprobavljive dijelove svog plijena, poput kostiju i dlake.

Mačke koje ne love plijen, poput kućnih ljubimaca, instinktivno se privlače mačjoj travi zbog njenih vlakana, koja pomažu u izbacivanju dlaka koje se nakupljaju u njihovom želucu dok se ližu i održavaju svoju dlaku. Vlakna djeluju kao prirodni laksativ, olakšavajući probavu i sprječavajući formiranje kuglica dlake koje mogu uzrokovati nelagodu.

Trava također može pomoći u smanjenju nelagode u želucu, slično kao tablete protiv kiseline, a neki stručnjaci vjeruju da mačke grickaju travu kako bi dobile potrebne minerale i vitamine, poput folne kiseline (vitamina B9), koji je važan za proizvodnju hemoglobina i zdravlje krvi.

Mačja trava

Mačja trava je biljka koju obično uzgajamo iz sjemenki raži, ječma, zobi ili pšenice. Ova biljka sigurna je za mačke i pruža im zdravo rješenje za njihove instinktivne potrebe za grickanjem trave. Ako vaša mačka ne izlazi vani, uzgoj mačje trave kod kuće može biti savršen način da joj omogućite sigurno i zdravo grickanje.

Za razliku od trave na otvorenom, koja može biti tretirana pesticidima i drugim kemikalijama, mačja trava koju sami uzgojite bit će potpuno organska i bezopasna za vašu mačku. Također, pruža joj zdravu alternativu grickanju drugih biljaka i cvijeća u domu, od kojih su mnoge otrovne za mačke, poput ljiljana i azaleja.

Kako uzgojiti mačju travu?

Uzgajanje mačje trave kod kuće je jednostavno i vrlo korisno za vašu mačku. Na tržištu možete pronaći setove za uzgoj mačje trave koji sadrže sve potrebne sastojke - sjeme, zemlju i posudicu. Sve što trebate učiniti je osigurati odgovarajuću količinu vode i sunčeve svjetlosti, a već za nekoliko dana vaša mačka imat će vlastiti organski vrt za grickanje.

Sjemenke treba držati vlažnima, ali ne previše natopljenima. Nakon što se posade, održavajte tlo vlažnim, ali ne prekomjerno zalijevano.

Stavite posudicu na mjesto s dovoljno prirodnog svjetla. Trava raste najbolje kada je izložena dnevnoj svjetlosti.

Trava će biti spremna za grickanje kada dostigne visinu od 10 cm, obično između 10 i 14 dana nakon nicanja. Kada počne venuti ili žutjeti, vrijeme je da posadite novu količinu.

Koristite raspršivač za zalijevanje, kako biste izbjegli plijesan i pretjerano vlaženje tla.

Mačja trava vs. macina trava

Važno je ne miješati mačju travu (koja je sigurna za vašu mačku) s macinom travom (lat. Nepeta cataria), poznatom i kao "catnip". 

Macina trava izaziva euforične promjene u ponašanju mačaka, ali nije isto što i mačja trava koja ima funkciju olakšavanja probave i smanjenja nelagode.

U zaključku, mačja trava siguran je i prirodan način da zadovoljite mačje instinkte, poboljšate njihovu probavu i osigurate da vaša mačka gricka nešto zdravo. 

Uzgoj vlastite mačje trave kod kuće jednostavan je način da poboljšate kvalitetu života svog ljubimca, a uz sve to pružate mu sigurno i organsko rješenje za njegove prehrambene potrebe.

Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.