U južnoslavenskim jezicima postoji mnogo poslovica i uzrečica kojim ne znamo tačno značenje, ne znamo kako su nastale, ali ih ispravno koristimo, ili makar tako mislimo.
U nastavku teksta pročitajte objašnjenja za neke od njih.
ZANIMLJIVOSTI
U južnoslavenskim jezicima postoji mnogo poslovica i uzrečica kojim ne znamo tačno značenje
Bez dlake na jeziku. Ilustracija
U južnoslavenskim jezicima postoji mnogo poslovica i uzrečica kojim ne znamo tačno značenje, ne znamo kako su nastale, ali ih ispravno koristimo, ili makar tako mislimo.
U nastavku teksta pročitajte objašnjenja za neke od njih.
Mlati praznu slamu. Ilustracija
Mlati praznu slamu
Mlatiti praznu slamu ili govoriti uprazno, bez smisla i svrhe, pričati koješta, raditi posao koji je beskoristan. Sve su to situacije u kojim koristimo ovu frazu.
Naime, nekada se zrno od stabljike žitarice odvajalo mlaćenjem, odnosno udaranjem požnjevenog žita jednostavnom alatkom, koja se zvala mlatilo ili mlatač. Taj posao je imao svoju svrhu jer se na taj način dobivalo čisto zrno, ali mlatiti po praznom, već ovršenom snoplju, od kojeg je ostala samo slama bez zrnevlja, nema nikakav smisao. To je besmislen posao i po tome je i nastao ovaj izraz.
Pijan k'o majka. Ilustracija
Pijan k'o majka
Iako majka nikada i nikome nije bila sinonim za pijanicu, fraza „pijan kao majka'' koristi se odvajkada.
S tim u vezi objašnjenje je sljedeće: nekada su ženama pred porođaj davali veliku količinu alkohola ne bi li im ublažili bolove pa bi majke svoju djecu često prvi put vidjele „kroz maglu“. Pretpostavlja se da je iz tog razloga i nastao idiom „pijan kao majka“.
Obrati zelen bostan. Ilustracija
Obrati zelen bostan
Stradati, loše proći, propasti - to je značenje fraze „obrati zelen bostan“.
Uraditi posao kako ne treba poput čovjek koji rano obere bostan (lubenicu) pa onda od njega nema koristi. Otuda se i za čovjeka koji propadne kaže da je obrao zelen bostan.
Špansko selo. Ilustracija
Špansko selo
Frazu „špansk selo“ koristimo uglavnom kada ne znamo za neki pojam.
Objašnjenje krajnje jednostavno, ali seže daleko u historiju. Naime, za vrijeme građanskog rata u Španiji, mnogi pripadnici Komunističke partije dobrovoljno su odlazili tamo kako bi se borili protiv fašizma. Kada bi se vratili i pričali gdje su sve bili i šta su radili, prosječan sagovornik pojma nije imao o mjestima o kojima su govorili. Tako je nastala ova fraza kao oznaka za nešto nepoznato.
Bez dlake na jeziku. Ilustracija
Bez dlake na jeziku
Govoriti otvoreno, smjelo i bez ustručavanja. U nekim krajevima se vjerovalo da onim koji lažu izraste dlaka na jeziku (zato su majke govorile djeci: “Isplazi jezik da vidim da li lažeš.”). To bi trebalo značiti da oni koji ne lažu, koji nemaju šta kriti, mogu pokazati jezik, odnosno, govoriti otvoreno i oštro, bez ustručavanja što i jeste osnovni smisao izraza „bez dlake na jeziku“.
Gas do daske. Ilustracija
Gas do daske
Ova fraza se koristi kada radimo nešto dobro, do samog kraja, a objašnjenje je jednostavno. Pod ispod papučice za gas često se naziva daskom. Tako se idiom “do daske” proširio i na ostale primjere, označavajući “do kraja”.
Lije k'o iz kabla. Ilustracija
Lije k'o iz kabla
Kako lije iz kabla, vjerovatno i danas nikom nije jasno s obzirom da je izraz stariji od samog kabla bilo koje vrste. Prema nekim pisanjima, ovaj idiom odnosi se na posudu kojom se zahvatala voda iz bunara.
Lupa k'o Maksim po diviziji. Ilustracija
Lupa k'o Maksim po diviziji
Ko je Maksim vjerovatno i danas mnogi ne znaju, makar oni koji nisu guglali.
Maksim je, naime, vrsta mitraljeza. Izumio ga je Stivens Maksim (Stevens Maxim, 1884. godine), a koristio se u ratovima prije početka 20. stoljeća. Korišten je za odbranu od pješadijskog juriša i ulivao je strah u kosti svima koji bi se spremali za napad na protivnički rov.
Krokodilske suze. Ilustracija
Krokodilske suze
Porijeklo ovog izraza malo je poznato s obzirom da na našim prostorima baš i nema krokodila, no boljim poznavaocima životinja je malo jasnije.
Naime, krokodilu su pljuvačne i suzne žlijezde povezane, pa dok jede svoju žrtvu on nerijetko izgleda kao da plače. Oni koji su imali priliku vidjeti taj prizor zaključili su da ova zvijer zapravo oplakuje svoje žrtve. Tako je nastala ova fraza.
POTVRĐENO PISANJE "AVAZA"
PRILAGOĐAVANJE PROMJENAMA