U novom istraživanju objavljenom u časopisu „Nature Communications“ naučnici su otkrili da inhibiranjem nekoliko genskih meta mogu blokirati više od 99,5% metastaza u živim ćelijama.
- Potencijalni značaj ovog otkrića je nevjerovatan - rekao je Džon Levis (John Lewis), član istraživačkog tima.
- Metastaze ubijaju oko 90% svih pacijenata oboljelih od raka. U ovoj studiji otkrili smo 11 novih načina kojima bi se moglo zaustavljati metastaziranje - dodao je.
Autori ističu da postojeće strategije liječenja ne idu za ograničavanjem procesa metastaziranja.
- Ranije smo pokazali da ulazak ćelija raka u krvotok, odnosno intravazacija, u velikoj mjeri ovisi o pokretljivosti ćelija raka, što tu pokretljivost čini privlačnom terapijskom metom - pišu u sažetku rada autori.
Rak je teško liječiti, između ostalog, zbog činjenice da se njegove ćelije kroz proces metastaziranja šire iz izvornog tkiva u brojne druge organe. Ako se rak proširi, postaje gotovo nemoguće hirurški ukloniti sve tumore pa se mogućnosti uspješnog liječenja drastično smanjuju.
U svojoj studiji, koju su neki naučni časopisi opisali kao prijelomnu, autori su koristili ptičiji zametak bez ljuske jajeta da bi mogli promatrati rast i širenje ćelija raka u stvarnom vremenu. Uz pomoć posebnog molekularnog oruđa u ćelije raka usadili su tzv. shRNA vektore, koji su se vezali za specifične genske produkte i zaustavili njihovo aktiviranje. Konačno su te ćelije raka vratili nazad u embrije i pratili kako stvaraju grozdove identificirajući one koji su pokazivali da ne metastaziraju.