Vrijeme kakvo vlada posljednjih dana, sa mnogo kiše, pogoduje gljivarima. U šumama u okolici Maglaja dobro su rodile mliječnice, vrganji i lisičarke. Dobra je i ponuda na maglajskoj pijaci. Nijaz Skejić iz Donjih Bradića gljivari već godinama i dobro zna mjesta gdje će pronaći kvalitetne primjerke.
Razne vrste
Posebno pazi da ne pogriješi u vrsti gljive, ali i na minska polja, kojih je dosta u okolici Maglaja.
- Mnogo je kiše posljednjih dana pa ima i gljiva. Idem dalje od Fojnice, prema Radunicama i Cerijama, čak do Brezika. Najčešće tražim vrganje, sirokriž i lisičarke, jer su to najkvalitenije vrste gljiva, a mliječnice se mogu brati i pored ceste, toliko su rodile - govori nam Nijaz.
Gljive prodaje “na kamarice”, lisičarka je 3 KM, a sirokriž i vrganj 5 KM.
- Ako vidim da je neko mušterija, a nema para, dajem i jeftinije, samo nek’ roba ide. Ja sam sebe već osigurao za cijelu zimu - dodao je Skejić.
Nisveti Fejzić iz Jablanice prodaja gljiva jedan je od izvora egzistencije. U branju joj pomažu i djeca. Bude i kapitalnih primjeraka pa su tako pronašli i vrganj težak 400 grama.
Niže cijene
- Gljive beremo po cijeli dan, tražimo s djecom. Ponesemo hrane i od ujutro do navečer – kaže Fejzić.
Pazimo na oznake minskih polja i tamo ne idemo. Zaradi se nešto, nekad snizimo cijene i narod kupi. Gljiva će biti dok bude i kišnih dana - ispričala nam je Nisveta.
Savjet stručnjaka
Stručnjaci upozoravaju da u ovo vrijeme nisu rijetki slučajevi trovanja i s fatalnim ishodom te da trebaju biti maksimalno oprezni oni koji beru i oni koji kupuju gljive. Šumske, divlje gljive smiju se čuvati svježe maksimalno do četiri dana, a konzumacijom starih gljiva moguće su probavne smetnje. Simptomi trovanja otrovnim gljivama javljaju se već pola sata nakon konzumacije, a najčešći su bolovi u trbuhu, mučnina, povraćanje, proljev i do 25 puta dnevno, suhoća usta, suzne oči, ošamućenost... Kod prvih simptoma trovanja, makar i lakših, treba zatražiti ljekarsku pomoć.