"LIJEPE RIJEČI"

Šta je pravilno: auta ili auti?

Često budemo zbunjeni kad čujemo ili vidimo riječi auta i auti, odnosno nominativ množine riječi auto napisan na dva načina

Indira PIndžo. Alfa TV

4.11.2024

I u današnjoj emisiji ćemo razriješiti nekoliko jezičkih dilema s kojima se skoro svakodnevno susrećemo. Da krenemo od prve. Često budemo zbunjeni kad čujemo ili vidimo riječi auta i auti, odnosno nominativ množine riječi auto napisan na dva načina, pa se nađemo u nedoumici šta je ispravno: auta ili auti.

Auto je kraći, razgovorni oblik riječi automobil. Budući da se često upotrebljava, za razliku od većine naših razgovornih riječi, našao je svoje mjesto u bosanskoj gramatici, a tako i u književnom jeziku. Ova imenica svojim oblikom, odnosno nastavkom -o slična je većini imenica srednjeg roda, poput: blago, brdo, dno, jedro, kino, selo, stablo, vozilo, pa je to razlog što se griješi pri njenoj upotrebi, odnosno pogrešno se upotrijebi u srednjem rodu.

Prema pravopisu bosanskog jezika, ova imenica je u muškom, a ne u srednjem rodu, pa treba reći: veliki auto, brz auto, lijep auto, a ne: veliko auto, brzo auto, lijepo auto. Ipak, često se čuje baš tako, pogrešno – da se auto upotrijebi u srednjem rodu. Kako je u jednini, tako je i u množini riječ auto muškog roda: brzi auti, novi auti, veliki auti.

Pa će pravilno glasiti rečenica: Svi auti njegovog oca su limuzine, a pogrešno bi glasila: Sva auta njegovog oca su limuzine. Također je ispravna rečenica: Sviđaju mi se brzi auti, a pogrešna: Sviđaju mi se brza auta. Pravilno je reći ili napisati: Novi auti su stigli s fabričkom greškom. A pogrešno: Nova auta su stigla s fabričkom greškom.

Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.