STAVOVI

Profesor Faris Kočan iz Ljubljane za "Avaz": U slučaju ministrice Lurman zakazao EUFOR

Mandat EUFOR-a u Bosni i Hercegovini podrazumijeva zaštitu stabilnosti i sigurnog okruženja

Kočan: Potrebna reakcija EUFOR-a. Facebook

Alen Bajramovic

prije 5 dana

14

Kraj prošle sedmice obilježio je nezapamćen diplomatski skandal, nakon što su vlasti RS, predvođene Miloradom Dodikom, protjerale ministricu za evropske poslove i klimu Njemačke Anu Lurman (Anna Luhrmann). 

Njemačka ministrica proglašena je nepoželjnom osobom, a u izjavama za medije nakon povratka iz Banje Luke kazala je da je njena posjeta prekinuta i fizičkim prijetnjama koje je dobila.

Profesor i istraživač u Centru za međunarodne odnose Fakulteta društvenih nauka u Ljubljani Faris Kočan smatra da je riječ o međunarodnom incidentu, te da je u konkretnom slučaju zakazao i EUFOR.

Očekuje se pismeno izjašnjenje

- Mandat EUFOR-a u Bosni i Hercegovini podrazumijeva zaštitu stabilnosti i sigurnog okruženja. U Banjoj Luci je bilo narušeno sigurno okruženje međunarodnih diplomatskih predstavnika i u tom smislu se očekuje barem pismeno izjašnjenje i reakcija EUFOR-a – kazao je Kočan za "Avaz“.

Ističe da je režim u RS na ovaj način pokazao slabost, te očekuje da se sankcijama Austrije i Njemačke, usmjerenih protiv trojca s centralne potjernice Dodik – Višković – Stevandić, pogotovo nakon ovakvog incidenta priključe i druge zemlje, prvenstveno Slovenija i Francuska, pa i Švedska.

- U tom smislu su potrebni signali da državne institucije mogu raditi svoj posao. Za nešto tako imaju podršku medjunarodne zajednice i to treba biti početak istinske konsolidacije državnih institucija. Bitni su naredni dani u tom smislu i bitne su i potencijalne daljnje sankcije Dodiku. Samo na taj način može doći do eventualnog zatvaranja OHR-a i otvaranja evropske perspektive BiH – ističe Kočan.

Fokus na Viškovića i Stevandića

Na pitanje da li pod potrebnim signalima misli i na akciju hapšenja bjegunaca od pravosuđa, Kočan odgovara potvrdno, jer danima već BiH je podijeljena između zahtjeva da se hapšenje izvrši pod svaku cijenu, te stavova da se treba čekati pravi trenutak zbog mogućeg oružanog incidenta između policijskih agencija. Naš sagovornik smatra da bi bilo pametnije da se fokus usmjeri na Viškovića i Stevandića, pa tek onda Dodika.

- Kroz ovakav okvir Dodik je na neki način testirao istinsku spremnost EUFOR-a da asistira u procesu njegovog privođenja sudu. Trenutno izgleda da EUFOR nije sposoban vršiti ni svoj mandat, a kamoli asistirati u nekoj takvoj operaciji. Bez čvrstog stava međunarodne zajednice, koordiniranih sankcija i stvaranja uvjeta za takvu akciju, čini se da Dodika nećemo vidjeti pred sudom. Na taj način dolazi do organske erozije države i državnih institucija i de facto njene dezintegracije – zaključuje Kočan.

Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.