Muzej ratnog djetinjstva (MRD) proslavio je osmi rođendan i to sjajnom izložbom Milomira Kovačevića Strašnog „Djeca rata, ljudi mira“ koja će na Akademiji likovnih umjetnosti BiH biti dostupna do 3. aprila 2025.
Osnivač i generalni direktor Muzeja ratnog djetinjstva Jasminko Halilović u razgovoru za "Dnevni avaz“ se osvrnuo na proteklih osam godina, otkrio planove za ovu godinu, ali se i prisjetio svog ratnog djetinjstva.
Jedini prostor
- Svaka izložba Milomira Kovačevića je prvorazredni kulturni događaj u Sarajevu s obzirom na značaj koji njegove fotografije i cijeli opus imaju za grad. Zato smo u MRD-u izuzetno ponosni da obilježavamo osmi rođendan upravo izložbom Strašnog. Svi znamo koliko nam znače rijetke ratne fotografije. Ja sam nedavno pronašao jednu svoju, te sada imam četiri, a mislio sam da imam samo tri fotografije iz tih ratnih godina. Neki imaju jednu ili nijednu.
Te rijetke uspomene značajne su ne samo za ljude koji su na fotografijama, već i za njihove porodice, prijatelje, za cijeli naš grad, za jedno vrijeme koje tako nastavlja da živi na tim fotografijama. Za mene je Strašni primjer kako jedan umjetnik može svojim djelom biti sjedinjen sa vlastitim gradom i postati neodvojiv od njega – kazao je Halilović.
Dok je još tek u njegovoj glavi i srcu tinjala ideja o MRD-u, Halilović se nadao da ta njegova vizija može postati nešto posebno i kvalitetno, ali i globalna platforma.
- Sada se to dešava i zaista je privilegija raditi na tome. Prije samo nekoliko godina, uspjeh nam je bio kada su naše izložbe posjećivale hiljade posjetilaca, a sada su to stotine hiljada, od Goražda do Kijeva, od Talina do Seula. Istovremeno, naša kolekcija od 6.000 eksponata iz 20 ratova jedina je takva na svijetu, postaje svjetsko kulturno naslijeđe. Nedavno sam stao i zamislio se na trenutak: MRD je jedini prostor na cijelom svijetu gdje možete naći nešto iz BiH, Ukrajine, Palestine, Sirije, Mijanmara na istom mjestu. To je zaista velika stvar i veliki doprinos da se jedno ovako specifično, ali i rasprostranjeno iskustvo dokumentuje. U društvu poput BiH u kojem se svakodnevno prijeti ratom, MRD daje sistemski doprinos izgradnji mira – poručio je Halilović.
Vjetar u leđa
Naglasio je da je svima koji rade u MRD-u izuzetno značajna tema kojom se bave.
- Mnogi smo bili djeca u ratu. Desilo se jednostavno da su neki od nas odlučili baviti se ovom temom, a onda da je taj pokret narastao toliko da se njim bavimo konzistentno već godinama, i da se može reći da smo im posvetili veliki dio svog života. Ali mi zaista vjerujemo da je to što radimo važno. Imamo sreće da je to prepoznato, da to poštuju posjetioci, učesnici, saradnici, partneri, donatori, edukatori, i uopće javnost. To nam daje vjetar u leđa da nastavimo s posvećenim radom. Mislim da će pravi doprinos MRD-a i u BiH i globalno tek doći do izražaja u narednim godinama – istakao je.
20 izložbi u 20 gradova
- Ponosni smo na naš rad sa školama. Samo ove godine i samo u BiH trenirat ćemo više od 250 edukatora, a preko 15.000 djece učestvovat će u našim radionicama. Sve to je besplatno za sve njih uz podršku naših donatora. U ovoj godini otvorit ćemo dvije vrlo značajne izložbe u Švedskoj, te ćemo nastaviti sa izlagačkim aktivnostima u BiH i Ukrajini. U BiH se više od 450 mladih iz 59 općina iz cijele zemlje prijavilo za našu veliku mirovnu inicijativu koja će rezultirati sa 20 izložbi u 20 gradova BiH u 2026. godini koje ćemo razviti zajedno s tim mladim ljudima – rekao je Halilović.
Videoigra i trajni dom
- Ove godine završavamo produkciju videoigre bazirane na našoj kolekciji koja će biti objavljena u dvije verzije, edukativnoj i komercijalnoj. Edukativna verzija postat će naš inovativan alat u mirovnoj edukaciji, vjerovatno jedina ozbiljna videoigra bazirana na muzejskoj kolekciji na ovu ili sličnu temu. Komercijalna će, nadamo se, pomoći da naša kolekcija i njena poruka dođu do stotina hiljada igrača videoigara koji nikad ne bi posjetili naš muzej. Istovremeno se pripremamo za otvaranje stalne postavke u Kijevu, te tražimo lokaciju za našu muzejsku zgradu u Sarajevu, nešto što će biti trajni dom Muzeja ratnog djetinjstva u desetljećima koja dolaze – zaključio je.