Mirza Šabović, član Glavnog odbora SDP-a Crne Gore, kazao je da je Tužilaštvo pasivno u slučajevima je u pitanju vrijeđanje Bošnjaka po vjerskoj i nacionalnoj osnovi.
- Ovdje ne mislim samo na tužilaštvo već i na institut zaštitnika ljudskih prava i sloboda - Ombudsman.
Kako drugačije objasniti niz uvreda izrečenih na račun naroda kojem pripadam, osim da su institucije zakazale da stvore bezbjedan ambijent, posebno ako uzmemo u obzir kontinuitet ovih dešavanja od avgusta 2020. godine. Sjetimo se utakmice u Petrovcu, grafita i svih dešavanja u Pljevljima, sjetimo se i članova porodica pojedinih visokih političkih funkcionera koji su nam nudili kartu u jednom pravcu do Stambola, sjetimo se i pisanja Milutina Mićovića ali i govora mržnje prema Albanskoj zajednici i poslaniku Nimanbegu i mnogo drugih primjera koji dolaze sa jedne te iste ideološke matrice koja počiva na klerikalizmu i nacionalšovinizmu - kazao je Šabović.
Šabović kaže da želi da vjeruje da se radi o jednom manjem dijelu društva koji još uvijek tapka u tminama vrijednosti ranog srednjeg vijeka i sa kojim je lako manipulisati upravo zbog nedostatka pismenosti, razumijevanja vremena u kojem živimo ali i ozbiljnog nedostatka kritičke svijesti.
- Moje shvatanje ovog društvenog problema se takođe nalazi i u činjenici da je CANU kao najviša naučna institucija u državi ostala nijema na mnoge društveno političke devijacije i ozbiljno zakazala i propustila priliku da liječi društvo, no kako je ovo kompleksnija tema nju ću obrađivati drugom prilikom, ali suština je da od svih relevantnih adresa – CANU, nezavisnih intelektualaca, jednog dijela NVO sektora, navodno građanskih partija koje su ostale nijeme (URA) pa sve do tužilaštva i Ombudsmana, imamo pasivnost kada je u pitanju jedan te isti narativ stigmatizacije manjinskijh naroda - rekao je Šabović.
Međutim, tvrdi, nadležni državni organi odnosno tužilaštvo u ovim činjenicama ne mogu tražiti opravdanje za nepostupanje, jer se nepostupanjem upravo pravi ambijent pravne nesigurnosti koji je posledica govora mržnje.
- Kao nekome ko se bavi pravnom naukom vrlo mi je jasno da u onome što je dotični službenik Luke Bar javno iznio i saopštio postoje elementi bića krivičnog djela izazivanje nacionalne, rasne i vjerske mržnje, postoji i nešto što se zove univerzalni standard u članu 20. u okviru Međunarodnog pakta o građanskim pravima, postoji niz praksi Evropskog suda za ljudska prava koji ovo potvrđuje, pa pozivam nadležno tužilaštvo da u što kraćem roku procesuira ovo i sva druga lica koja šire govor mržnje. Nadam se da će nadležni shvatiti da bilo kakva eventulna relativizacija ovakvih slučajeva dovodi jednu grupu određenu na osnovu nacionalne pripadnosti u institucionalno nezaštićen položaj dakle u onaj scenario kakav smo imali 90-tih godina - zaključio je Šabović.