PRENOSIMO

Ukrajinci se na Košarama borili na srpskoj strani

Prvi komandant Bataljona Azov Andrej Bilecki je 1999. također je dobrovoljno krenuo u rat na Kosovo sa grupom idealista

Vojne snage. REUTERS

A. O. / balkansec.net

31.5.2022

U redovima Vojske Jugoslavije 1999. godine u borbama na karauli Košare šestorica dobrovoljaca iz Ukrajine su se borila, piše Balkanska bezbjednosna mreža.

Prvi komandant Bataljona Azov Andrej Bilecki je 1999. također je dobrovoljno krenuo u rat na Kosovo sa grupom idealista, ali su "Srbi odustali" dok je procedura za njihov prijem bila u toku.


Prva linija fronta

Jedan od komandanta Vojske Jugoslavije na Košarama Ljubinko Đurković u prvom svjedočenju u javnosti 2014. godine o sada već čuvenoj bici izjavio je da su u okviru internacionalnog odreda dobrovoljaca bilo i boraca iz „zapadnog dijela Ukrajine“, piše Balkanska bezbjednosna mreža.

Kako saznaje Balkanska bezbjednosna mreža od učesnika borbi, tada je šest Ukrajinaca bilo u redovima Vojske Jugoslavije na prvoj liniji fronta na Prokletijama. Niko ih nije povezivao sa bilo kakvom političkom organizacijom i Ukrajinci su se pokazali kao dobri borci.

Najviše stranih dobrovoljaca bilo je iz Rusije. Ukrajinci su bili u takozvanom Internacionalnom odredu koji je činilo tridesetak boraca iz više evropskih zemalja (Velike Britanije, Švedske, Finske, Francuske).

Tada student historije i član desničarske organizacije Andrej Bilecki, odlučio je da sa “grupom idealista ode na Kosovo, jer mu je to izgledao kao rat hrišćanske zemlje protiv islamskog faktora”. Međutim, kako je Bilecki posvjedočio u jednom intervjuu, kada su on i i njegovi prijatelji prikupili sve papire i odnijeli ih u ambasadu SRJ-a “Srbi su odustali”.


Osudili NATO bombardovanje

Zanimljivo je da su ukrajinski zvaničnici osudili NATO bombardovanje, pokušavali da budu posrednici u mirovnim pregovorima između SR Jugoslavije i NATO-a. Ipak, posrednici su na kraju bili Marti Ahtisari i ruski diplomata Viktor Černomirdin.

Ukrajina 1999. godine nije ustupila vazdušni prostor NATO-u za bombardovanje SRJ. Poslije bombardovanja ukrajinski vojnici bili su u sastavu poljskog kontigenta i pod komandom Vojske SAD-a.

Od samog početka misije KFOR-a ukrajinski bataljon bio je stacioniran u opštini Štrpce, gdje su većinsko stanovništvo činili Srbi, a tokom ljeta 1999. u tu opštinu izbjegli su i Srbi iz Prizrena i Uroševca.

Prema svjedočenjima lokalnog stanovništva, ukrajinski pripadnici KFOR-a zaštitili su lokalne Srbe od napada OVK-a u ljeto 1999. godine, tako da je ova srpska enklava opstala do današnjih dana.

Jugoslovensko-ukrajinska saradnja se nastavila i poslije rata. Još jedan zanimljiv detalj je i da je general-potpukovnik Jovan Milanović, akter špijunske afere Binel koji je obavještajno djelovao u Briselu od početka 1995. do kraja 1998. godine, dobio počasni čin general lajtanta Oružanih snaga Ukrajine i to 2000. godine „zbog zasluga u zaštiti ustavnog poretka Ukrajine“.

Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.