Skupština Kosova usvojila je u petak set zakona koji će omogućiti transformiranje Sigurnosnih snaga Kosova (SSK) u Vojsku Kosova, što službeni Beograd smatra kršenjem međunarodnih akata i Rezolucije 1244 Vijeća sigurnosti UN-a iz 1999. godine i Ustava Kosova, a politički predstavnici kosovskih Srba poručuju da ih ne priznaju.
- Srbija će u petak zatražiti hitnu sjednicu Vijeće sigurnosti UN-a zbog najgrubljeg kršenja Rezolucije VS-a UN-a 1244 - izjavio je u petak srbijanski ministar vanjskih poslova Ivica Dačić povodom seta zakona o transformiranju Kosovskih sigurnosnih snaga u Vojsku Kosova, dok je direktor Vladina ureda za Kosovo Marko Đurić odluku Prištine nazvao "aktom protiv mira" i "činom političke agresije" na Srbiju.
Beograd današnje glasanje u Skupštini Kosova vidi kao "flagrantno kršenje" međunarodnih dokumenata i kosovskog ustava.
- To je najdirektnija prijetnja miru i stabilnosti u regiji i sigurnosti srpskog naroda koji živi na Kosovu - rekao je Dačić beogradskim medijima.
Direktor Ureda srbijanske vlade za Kosovo Marko Đurić ocijenio je na vanrednoj konferenciji za novinare da Vojska Kosova predstavlja "ilegalnu, okupacijsku i oružanu formaciju na teritoriju Kosova" i pozvao i Srbe i Albance da ne stupaju u kosovske vojne jedinice.
On je naglasio kako je odluka o formiranju Vojske Kosova donesena "protivno Ustavu i zakonima Srbije" te protivno "privremenom Ustavu Kosova" i Vojnotehničkom sporazumu iz Kumanova, kojim su okončani ratni sukobi na Kosovu 90-ih, a KFOR, poslije povlačenja vojske tadašnje SR Jugoslavije, proglašen jedinom vojnom formacijom koja može biti angažirana na Kosovu.
Đurić je, među ostalim, rekao i da je cilj formiranja Vojske Kosova "nasilna promjena granica" Srbije.
- Srbijanski predsjednik Aleksandar Vučić nastavit će, s Vladom i nadležnim službama, poduzimati Ustavom i zakonima utvrđene korake da bi očuvao mir, sigurnost i opstanak Srba na Kosovu, a to uključuje i proglašenje okupacije i različite načine upotrebe oružanih snaga - izjavio je Đurić.
O tome odluku mogu donijeti predsjednik Srbije i Vlada, rekao je Đurić novinarima.
On je istaknuo i da su nadležni organi Srbije "dobili zadatak" utvrditi identitet svih osoba "koje pristupaju nelegalnoj Vojsci Kosova i uhapse ih kad budu dostupni".
Beogradski mediji prenose danas i poruku iz Ureda povjerenice EU za vanjsku i sigurnosnu politiku Federike Mogerini (Federica Mogherini) da se Sigurnosne snage Kosova "mogu promijeniti samo kroz postupni proces i skladno Ustavu Kosova".
- Evropska unija očekuje da Kosovo nastavi provoditi obaveze iz Prvog sporazuma zaključenog u Briselu u aprilu 2013. godine i sporazuma o sigurnosti - navedeno je u saopćenju iz Ureda šefice eurodiplomatije.