U Hrvatskoj je na pomolu novi skandal, nakon što su tamošnji mediji objavili ugovor o takozvanom rol-ap kreditu od 1,6 milijardi kuna, potpisan 8. jula ove godine između “Agrokora”, kreditora i agenta kredita, a koji sadrži niz odredbi koje tim kreditorima daje puna ovlašćenja u upravljanu procesom "lex Agrokor".
Hrvatski premijer Andrej Plenković je, kako prenose mediji, današnju sjednicu vlade započeo pričom o "skandaloznom ugovoru", koji je jučer procurio u medije, a koji, između ostalog, kaže da vlada ne može da smijeni Antu Ramljaka sa čela vanredne uprave “Agrokora” bez blagoslova američkog svinjarskog fonda “Knighthead”.
Odnosno, može, ali onda će snositi ogromne posljedice, navode hrvatski mediji.
Plenković, međutim, tvrdi da nikakav ugovor ne može da derogira prava vlade koja proizlaze iz zakona.
On je potvrdio da je vlada bila obaviještena o tom ugovoru i dodao da je "to bilo najpovoljnije".
Očekivano, ovaj ugovor je postao glavna tema u Saboru, gdje opozicija traži da Plenković i Delić dođu i objasne o čemu je riječ.
Predsjednik Hrvatskog sabora Gordan Jandroković je nakon sastanka u vladi demantirao da se Hrvatska ugovorom između “Agrokora” i “Knightheada” odrekla svog suvereniteta i prepustila ga tom američkom investicionom fondu.
- Mislim da su to vrlo banalna tumačenja - rekao je Jandroković novinarima nakon izlaska izvlade.
Tumačeći ugovor, tamošnji mediji navode da hrvatska vlada ne smije da smijeni Antu Ramljaka sa mjesta vanrednog povjerenika ili glavnog savjetnika u procesu "lex Agrokor", jer će se to smatrati povredom ugovora o kreditiranju.
Ključni kreditori su investicijski fondovi “Knighthead Capital Management” i Monarć, Zagrebačka banka, Erste banka, ruska VTB banka i investicijske banke J.P. Morgan i Goldman Saćs i 20-ak zasad nepoznatih investicijskih fondova.
Oglasio se i bivši predsjednik Uprave "Agrokora" Ivica Todorić, kojeg hrvatska potražuje evropskim nalogom za hapšenje, a od jučer i crvenom međunarodnom potjernicom Interpola.
Todorić je na svom blogu ponovo optužio premijera Plenkovića i ministarku privrede Martinu Dalić da su "oteli privatnu imovinu i dali je u ruke zločinačkoj organizaciji".
- Nakaradni, kriminalan, pravno nevjerovatan Ugovor o rol-ap kreditu, koji je, ipak, zahvaljujući novinarskoj znatiželji, ugledao svjetlo dana, razotkriva upravo sve ono na što upozoravam već sedmicama - naveo je Todorić na svom blogu.
Ugovor, kojim se, kako kaže, ne priznaje pravna nadležnost hrvatskih sudova (što je potpuno nevjerovatno), već moguće sporove delegira u zemlje anglosaksonskog prava, a odobrila ga je ministrica Dalić i premijer Plenković u saradnji s Ramljakom, "otkriva stvarnu spregu vlade i svinjarskog "Knightheada" u sada već najotvorenijem kriminalu ogromnih razmjera".
On je pozvao Plenkovića i Delić da "ugovor o zalogu" pokažu javnosti.
Dalje se navodi da pomenuti ugovor de fakto u jednom važnom dijelu stavlja “izvan snage” "lex Agrokor" i kreditorima daje sva ovlaštenja u donošenju i provođenju nagodbe povjerilaca i restrukturiranju “Agrokora”.
Najznačajnije odredbe, kako se navodi, u tom kontekstu su one koje govore o tome da se plan restrukturiranja i nagodba povjerenika ne mogu donijeti bez odobrenja zajmodavaca iz tog kredita, te da hrvatska vlada ne smije da smijeni Ramljaka kao vanrednog povjerenika ili glavnog savjetnika u procesu ''lex Agrokor'', jer bi se to smatralo povredom Ugovora o kreditiranju.
Uz to, ugovorom je određeno da će se sporovi između potpisnika ugovora rješavati po anglosaksonskom pravu, a ne hrvatskom ili kontinentalnom pravu, što u stvari znači da bi se sve arbitražne radnje i pravni sporovi koji mogu nastati u tom procesu, vodili vjerovatno u Londonu ili Vašingtonu.
To su glavne odredbe ugovora do kojeg su hrvatski mediji došli na katastarskom Odjeljenju opštinskog građanskog suda u Zagrebu.
Riječ je o spisu položenom na zagrebačkom sudu koji ima ukupno 1500 stranica, a sastoji se od Ugovora o kreditnom zalogu i Ugovora o najstarijem kreditu sročenog na 209 stranica koji su u spis priloženi na engleskom jeziku, te uz ovjereni prijevod na hrvatski jezik.
I današnja sjednica Sabora je očekivano započeta pauzom koju je zatražilo sedam kluba zastupnika, a sve zbog situacije o “Agrokoru” i objave spornog ugovora o kreditu s Amerikancima.
Prvi je govorio šef SDP-a Davor Bernardić, rekavši da se ovdje radi "o nacionalnoj veleizdaji".
- Ova cijela priča pokazuje da danas zakoni u Hrvatskoj ne vrijede isto za sve. Strani fondovi preuzeli su "Agrokor" u stilu privatizacije devedesetih. Pozivam Plenkovića da kaže ko je ovdje lagao - on ili Ramljak. Ako je sve bilo uz saglasnost Plenkovića, on mora otići - kazao je Bernardić.
Željko Lovrinović iz stranke Promijenimo Hrvatsku pozvao je na bojkot Sabora.
- Stočni fond praktično je preko "lex Agrokora" ušao i upravlja svime - kazao je i dodao da bi bojkot Sabora bio konkretan način djelovanja opozicije.