Od trenutka kad je Donald Tramp (Trump) postao predsjednik SAD, mediji ne prestaju da se interesuju za privatan život njegove lijepe supruge Melanije (Melania).
Na pojedine natpise reagovala je američka prva dama, koja je određene medije i tužila zbog toga što su o njoj pisali klevete. Tada je Melanija Tramp angažovala Natašu Pirc Musar, advokaticu iz Slovenije, koja uspješno rješava ovakve slučajeve.
Ona je veoma poštovana u svojoj branši, pa nije ni čudo što je supruga američkog predsjednika odabrala baš svoju sunarodnicu da je zastupa u sporovima protiv medija koji o njoj objavljuju razne neprovjerene informacije.
Nataša ima veoma impresivnu karijeru. Prije nego se posvetila pravu, radila je kao novinarka za domaće i strane medijske kuće. Kao advokatica postigla je veliki uspjeh. Bila je direktorica Centra za komunikaciju i obuku pri Vrhovnom sudu Slovenije, ali i predsjednica Zajedničkog nadzornog tijela za Europol.
Ona je u ekskluzivnom intervjuu za Telegraf.rs govorila o svom uspjehu u radu, ali i saradnji s prvom damom SAD Melanijom Tramp.
Vaša karijera je veoma impresivna. Diplomirali ste pravo, ali ste započeli svoju karijeru kao novinarka. Recite nam nesto više o tom iskustvu.
Novinarstvo je bilo moja prva ljubav i informacije su od tada dio mog profesionalnog života. U novinarstvu sam bila nestrpljiva da prikupim bitne informacije relevantne za priču, kao komesarka za informacije morala sam da odlučim šta može otići u javnost i kada da zabranim pristup javnim informacijama.
Sada, kao advokatica, pratim (tužan) razvoj medija, gdje novinari misle da mogu da pišu bilo šta što im padne na pamet u ime slobode izražavanja i sve što čuju na ulici. Moj posao danas je da ubijedim sudiju da je sloboda izražavanja ograničena pravima drugih, naročito zbog prava na privatnost.
Vi ste jedan od najpoštovanijih advokata u Sloveniji. Kako ste uspjeli da postignete tako veliki uspjeh za veoma kratko vrijeme?
Prvih 12 godina moje karijere su zaista bili u novinarstvu. Bila sam najmlađi voditelj vijesti na nacionalnoj televiziji i stekla sam iskustvo u inostranstvu (bila sam reporter CNN-a za svjetska dešavanja). Poslije nekoliko godina prešla sam na najveću komercijalnu TV stanicu u Sloveniji.
Bilo je interesantno vidjeti kako se isti posao radi iz drugih razloga. Moj profesor na Salford Univerzitetu u Mančesteru je jednom rekao da javna televizija dobija novac da bi pravili program, dok komercijalna televizija pravi program da bi dobijala novac. Novinarstvo je bila moja prva ljubav kao profesija, kao što sam i rekla, ali sam diplomirala pravo dok sam radila kao novinar, a položila sam pravosudni ispit. I ljudska prava su moja strast.
Poslije godinu dana u korporativnom poslu u najvećoj privatnoj finansijskoj instituciji, u tom trenutku postala sam direktorica Centra za komunikaciju i obuku pri Vrhovnom sudu Slovenije, što me je približilo pravima. To je bio izazov i radost kada me je predsjednik Drnovšek nominovao za mjesto Komesara za Informacije Slovenije gdje sam provela 10 veoma zanimljivih godina.
Gradili smo dva ljudska prava, pristup javnim informacijama i zaštitu ličnih podataka. To su bila zanimljiva vremena... Slučaj Snouden (Snowden). Rad u Europolu. Bila sam predsjednica Zajedničkog nadzornog tijela za Europol koji je zadužen za nadzor svih sistema za skladištenje podataka u Europolu. Slučaj Vikiliks (WikiLeaks), kao i brzi razvoj modernih tehnologija.
Desno političko krilo u Sloveniji Vas ne podržava i uspjeli su da namjeste da dobijete otkaz. Tužili ste ih i pobijedili. Recite nam šta se tu dogodilo i kako Vas je to iskustvo promijenilo.
Samo da vas obavijestim da me ni lijevo političko krilo ne voli, pošto sam bila komesarka za informacije 10 godina. Bila sam osoba koja nadgleda transparentnost tri vlade. Vlada (ljevica ili desnica) nije uvijek bila zadovoljna mojim odlukama, dok mi je svaka opozicija aplaudirala (bilo to ljevica ili desnica).
Nikada nisam dopustila da neki političar vrši utjecaj na moje odluke, i to nije bilo lijepo prihvaćeno ni od strane ljevice, ni od strane desnice. Kada sam izabrana da budem generalna direktorica nacionalne televizije, obje strane su sarađivale da "isprave grešku".
Pošto to nisu mogli legalno da urade, uradili su to protiv zakona (ljevica je bila nestrpljivija da to učini), tako da sam bila spriječena da stupim na tu poziciju. Da, poslije dvije godine sam pobijedila. Ali za to vrijeme sam već započela svoju pravnu praksu i nisam imala namjeru da je napustim, kao ni moje klijente ili moje divne saradnike. Bilo je izazova pred nama, na primjer... Uredba o zaštiti općih podataka, koji će stupiti na snagu u maju 2018. Uspostavljamo međunarodnu mrežu profesionalaca za privatnost u zemljama bivse Jugoslavije koji će se baviti zahtjevima EU propisa. Slovenija i Hrvatska to moraju da provedu do maja 2018. godine i očekuje se da će druge zemlje uskoro krenuti u istom pravcu.
Kako je započela Vaša saradnja sa Melanijom Tramp?
Bila sam unajmljena u avgustu 2016. godine kada je magazin pod nazivom "Suzi" objavio netačne tvrdnje da je ona radila kao pratnja.
Zašto ste prihvatili da je zastupate i da li je taj posao bio izazov za Vas?
Čvrsto vjerujem da se od bilo koje osobe ne može očekivati da toleriše laži i da svaka osoba na ovoj planeti ima pravo na privatnost. Niko ne može bez toga, niko ne treba da živi kao zlatna ribica u akvarijumu. Vjerujem u vladavinu prava i vjerujem da mediji trebaju ozbiljnije da shvataju svoj posao, čak i oni koji ogovaraju.
Da li je spor sa magazinom "Suzi" završen i šta je bio Melanijin glavni zahtjev što se tiče ovog slučaja?
Shvatit ćete ako vam kažem da je odnos između krijenta i advokata povjerljiv i ne mogu da otkrijem detalje o tome. Podsjetit ću vas na klevetu koja se pojavila prošlog ljeta o gospođi Tramp. Razumljivo je da će se svako braniti od takvih zlobnih laži. Izvor tih laži je bio slovenački tabloid. Bez obzira da li su izmišljali laži o godinama kada je gospođa Tramp bila model kako bi prodali više novina ili su to uradili zbog političke dobiti, to nije važno. Takvi lični napadi se ne mogu tolerisati. Supruga predsjedničkog kandidata ima manja očekivanja da će imati privatnosti, naravno, ali to ne daje nikome za pravo da priča laži o njoj.
Razočarana sam ponašanjem slovenačkih tabloida, posebno sa "Suzi". Strane novine, koje su samo preštampavale laži o gospođi Tramp koje su potekle iz Slovenije, izvinile su se i platile odštetu, a magazin "Suzi" nije imao pristojnosti da to uradi. Pravni sistem u Sloveniji nije veoma brz, suđenje jos uvijek traje. Sigurna sam da će se završiti presudom za klevetu, što bi bar trebalo da ukaže da laži ne smiju da se objavljuju.
Da li ste Melaniju upoznali uživo i kako biste je opisali kao osobu?
Nisam upoznala gospođu Tramp uživo, ali smo bile u kontaktu tokom čitavog procesa. Moram reći da se divim gospođi Tramp zbog njene mirne i nježne odlučnosti. Ona je jedna od najorganizovanijih osoba sa kojima sam radila, i uvijek je veoma dobro informisana o pitanjima o kojima trebamo da razgovaramo.
Kako ste uspjeli da zaustavite pojedine ljude u Sloveniji da iskorištavaju ime prve dame SAD?
Princip korištenja imena ili slike drugih ljudi je jednostavan: ne smijete to uraditi bez pristanka tog lica. To je opći princip i važi za sve. U većini slučajeva kada je pokušana nepravilna upotreba imena ili slike gospođe Tramp bilo je dovoljno upozorenje. Do sada nije bilo potrebe za pravnim postupcima.
Da li biste mogli da nam kažete kakva je bila reakcija prve dame SAD kada je Američki institut u Zagrebu objavio bilborde s njenim likom uz poruku "Zamislite samo koliko daleko možete da stignete sa samo malo engleskog jezika"?
Prva dama je jako dobro upoznata s pravom na području povrede ličnih prava. U slučaju Melanije Tramp se mnogi ponašaju kao da je ona javno dobro, a nije. Niko nema pravo da koristi nečije lice, fotografiju osobe u komercijalne svrhe ako nema saglasnosti te osobe za to. To je poruka cijele priče. U novinarstvu je ponekad drugačije. Tamo se govori i o slobodi izražavanja, ali i tu postoje zaštite za osobe. No, u marketingu je situacija mnogo jasnija i nema nikakve sumnje. Zato je njena reakcija bila mirna i brza.
Nakon što je Američki institut uklonio te sporne bilborde, da li prva dama SAD ipak namjerava da ih tuži zbog toga?
Slučaj time nije još riješen, radimo na mirnom rješavanju sukoba. A svi trebamo da znamo da su Američki institut i marketinška agencija koja je radila kampanju, napravili veliku grešku. Djevojka koja je navodno neki marketinški guru nije pročitala ni kodeks hrvatskih oglašivača, a nikada u životu nije pročitala ni hrvatski zakon o obaveznim odnosima. Svako ko misli da se profesionalno i odgovorno bavi marketinškim poslom morao bi da pročita te dvije stvari, a ova žena to nije učinila.