U Muzeju Sarajevo 1878-1918, sinoć je održano javno predavanje na temu "Identiteti gradova, od kulturne neutralnosti prahistorije do naše baštine osnivača" predavača gosta iz Novog Pazara, arheologa Mustafe Baltića - kustosa Muzeja Ras Novi Pazar.
Uvodničar u predavanje bio je muzejski savjetnik Muzeja Sarajeva Adnan Muftarević, koji je prisutne upoznao sa realiziranim zajedničkim projektima Muzeja Ras Novi Pazar i Muzeja Sarajeva, kao i sa budućim zajedničkim ciljevima na afirmiranju kulturno-historijskog naslijeđa dva grada kojima su zajednički imenitelji osnivač Isa-beg Ishaković i stanovništvo koje ima isti etnogenetički korijen.
Mustafa Baltić je ugledni arheolog i kustos Muzeja Ras Novi Pazar koji je svoje predavanje počeo identificirajući osobenosti u kulturnim i društvenim identitetima gradova blizanaca Sarajeva i Novog Pazara, koje su karakteristične za gradove osmanlijskoga tipa gradnje i uređenja. Veoma je važna analogija koja se očituje kroz urbanizaciju, arheologiju, simbole, društveni kontekst i historijski kontinuum koji veže ova dva geografska i historijska prostora od prethistorije, od Glasinačke kulture do kulture "gradova blizanaca".
Baltić je govorio o arheološkim nalazima po kojima je poznat teritorij današnjeg Sandžaka, s akcentom na novopazarsku regiju, ističući da je "Zlatna pektorala" jedno od najreprezentativnijih otkrića iz željeznog doba, pronađena u tzv. "ilirskom kneževom grobu" u Novom Pazaru, a nalazi se u Narodnom muzeju u Beogradu sa drugim nalazima iskopanim u tom tumulu, a koji predstavljaju zlatnu riznicu dragocjenosti koje su nađene, a nijedna se ne čuva nažalost u mjestu otkrića, u Novom Pazaru.
Uvodničar je također govorio o gradovima koji svoj duh objektiviziraju kroz materijalnu kulturu i kulturni kodeks po kojem žive stanovnici gradova.
Poseban akcent stavio je odgovarajući na pitanje "kada prahistorija ustvari prestaje biti neutralna?". Kroz različite društveno-političke sisteme prahistorija i antika su, kako je naveo, bile poželjne jer se nijedan etnos nije zanimao za antiku kao ni za "paleobalkanca", s obzirom na to da rezultati arheoloških iskopavanja predstavljaju širu kulturu. Međutim, kada se "paleobalkanac" susretne s Balkancem, onda dolazi do zloupotrebe prahistorije ako nije došlo do prirodnog povezivanja različitih identiteta ili socijalne evolucije, dodao je.
Zanimljivo predavanje je potkrijepljeno slikama arheoloških nalaza s područja gradskih infrastruktura Sarajeva i Novog Pazara, te pionirskim pothvatima Muzeja Ras Novi Pazar na osmanskoj arheologiji, što do prije nekoliko godina nije bilo moguće jer su se arheološka iskopavanja zaustavljala na Srednjem vijeku.
JU Muzej Sarajeva kao čuvar kulturne, materijalne i nematerijalne baštine na području glavnog grada Bosne i Hercegovine, jednom mjesečno organizira javna predavanja koji će nastojati široj javnosti prikazati različite segmente iz bogate kulturne historije Sarajeva i njegove šire okoline.
Slijedeće predavanje je najavljeno za drugu polovicu januara 2025. godine.