NAKON TRI SEDMICE

Italijanska novinarka puštena je iz pritvora u Iranu

Novinarka Cecilia Sala, 29, napustila je Teheran u srijedu nakon što je tamo pritvorena u decembru

Cecilija Sala. Chora Media/AP

M. A.

jučer

Italijanski novinarka privedena u Iranu oslobođena je i vraća se u Italiju, objavila je premijerka Đorđa Meloni (Giorgia Meloni).

Avion u kojem je bila Cecilia Sala (29) poletio je iz Teherana nakon "intenzivnog rada na diplomatskim i obavještajnim kanalima", navodi se u saopštenju.

Reporterka Il Foglia, pritvorena je u Teheranu tri dana nakon što je stigla sa novinarskom vizom 19. decembra 2024.

Uhapšena je tri dana nakon što je iranski biznismen Mohamad Abedini uhapšen u Milanu po američkoj potjernici zbog navodne nabavke dijelova za dronove za napad u kojem je ubijeno američko osoblje u Jordanu.

- Želim da izrazim svoju zahvalnost svima koji su pomogli da se Cecilijin povratak omogući - rekla je Meloni na X-u.

Italijanska kuća Chora Media, u kojoj Cecilija takođe radi, saopštila je da je ona otišla iz Rima „sa važećom novinarskom vizom i zaštitom novinara na zadatku“.

- Ona je dala nekoliko intervjua i producirala tri epizode podcasta Stories za Chora News - objavila je medijska kuća krajem decembra.

Očekuje se da će talijanska premijerka lično pozdraviti gospođu Salu kada sleti u Rim kasnije u srijedu.

Italijanske novine objavile su da je budući američki predsjednik Donald Tramp pomogao dogovor o oslobađanju novinarke. Iz Meloninog ureda nisu komentarisali izvještaj.

Do oslobađanja je došlo nakon što je premijerka Meloni iznenadno otputovala na Floridu prošlog vikenda kako bi se sastala s Trampom na njegovom imanju Mar-a-Lago.

Isprepletene sudbine

Sudbina Cecilije Sale postala je isprepletena sa sudbinom Abedinija jer su ministarstva vanjskih poslova svake zemlje pozvala ambasadore druge zemlje da zahtijevaju oslobađanje zatvorenika i pristojne uslove pritvora. Diplomatska zavrzlama bila je posebno komplikovana za Italiju, koja je istorijski saveznik Vašingtona, ali održava tradicionalno dobre odnose sa Teheranom.

Portparol iranskog ministarstva vanjskih poslova Esmaeil Bagaei rekao je u nedjelju da je pritvaranje gospodina Abedinija predstavljalo uzimanje talaca. Iran je u ponedjeljak tada negirao da postoji veza između ova dva slučaja, tvrdeći da je Cecilija Sala uhapšena zbog "kršenja zakona Islamske republike" tokom svog izvještajnog putovanja.

Članovi kabineta premijerke Meloni su se lično zainteresovali za slučaj s obzirom na geopolitičke implikacije. Ministar vanjskih poslova Antonio Tanaji i ministar odbrane Guido Kroseto pozdravili su diplomatski timski rad koji je bio uključen kako bi se osiguralo oslobađanje gospodina Sale, što je predstavljalo značajnu pobjedu italijanske premijerke.

Historija iranskog pritvaranja novinara

Posljednjih godina, iranske sigurnosne snage uhapsile su desetine stranaca i dvojnih državljana, uglavnom zbog optužbi vezanih za špijunažu i sigurnost.

Grupe za ljudska prava optužuju Iran da takvim hapšenjima pokušava izvući ustupke od drugih zemalja. Iran to poriče.

Od krize u američkoj ambasadi 1979. godine, u kojoj su desetine talaca oslobođeni nakon 444 dana zatočeništva, Iran je koristio zatvorenike sa zapadnim vezama kao pregovarački čip u pregovorima sa svijetom.

U septembru 2023. godine pet Amerikanaca zatočenih godinama u Iranu oslobođeno je u zamjenu za pet Iranaca u američkom pritvoru i za 6 milijardi dolara zamrznute iranske imovine koju će Južna Koreja osloboditi.

Zapadni novinari su držani i u prošlosti. Roksanu Saberi, američku novinarku, Iran je 2009. zatočio oko 100 dana prije nego što je puštena na slobodu.

Iran je također pritvorio novinara Washington Posta Džejsona (Jason) Rezaiana, koji je bio u pritvoru više od 540 dana prije nego što je pušten 2016. godine u razmjeni zatvorenika između Irana i SAD-a.

Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.