SJEDINJENE DRŽAVE

Majk Džonson tijesnom većinom ponovo izabran za predsjedavajućeg Predstavničkog doma

Drastično ćemo smanjiti i obim i domet vlade, vlast ćemo vratiti narodu, obećao je Džonson

Džonson: Vlast ćemo vratiti narodu. AP

M. A.

4.1.2025

Predsjedavajući Predstavničkog doma Majk Džonson u petak je ponovo izabran na tu funkciju, poslije dugog procesa glasanja koji je ukazao na to da su republikanci i dalje podijeljeni.

Tokom gotovo dvosatne prozivke i izjašnjavanja članova donjeg doma američkog Kongresa činilo se da Džonson neće imati većinu za reizbor. Međutim, dvojica republikanaca, koja su inicijalno bila protiv Džonsona, ipak su odlučila da ga podrže, poslije dugih pregovora.

Džonson je na kraju izabran sa 218 glasova "za", što je bio minumum koji je morao da obezbijedi da bi ponovo bio predsjedavajući. Protiv su bile sve demokrate, njih 215, koje su glasale za svog lidera Hakima Džefrisa. Jedan glas pripao je trećem kongresmenu. Republikanci imaju tijesnu većinu u Predstavničkom domu, 219 naspram 215.

Džonson je u govoru poslije izbora za predsjedavajućeg obećao veliko ograničenje ovlašćenja federalne vlade.

- Drastično ćemo smanjiti i obim i domet vlade, vlast ćemo vratiti narodu - rekao je on.

Rani test jedinstva za republikance

Glasanje o Džonsonovom reizboru bio je rani test jedinstva među republikancima, koji će u novom sazivu Kongresa pokušati da usvoje Trampove prijedloge o poreskim olakšicama i pograničnim mjerama. Takođe je bio ispit uticaja novoizabranog predsjednika na Kapitol hilu, gdje su neki republikanci već pokazali spremnost da mu se suprostave.

Republikanci u Predstavničkom domu bili su podijeljeni protekle dvije godine. Džonson je prvi put izabran za predsjedavajućeg nakon što je stranka smijenila njegovog prethodnika Kevina Mekartija, na polovini mandata.

Mekarti je izabran 2023. godine, poslije 15 rundi glasanja tokom četiri dana.

Nakon njegove smjene, izbor Džonsona - do tada relativno nepoznatog konzervativnog kongresmena iz Luizijane, bio je rezultat kompromisa u stranci. Međutim, ni Džonson nije uspijevao da je ujedini.

U međuvremenu je gajio bliske odnose sa Trampom, koji ga je podržao u ponedjeljak poslije višenedjeljne neizvjesnosti.

Podrška od Trampa

Tramp je u petak čestitao Džonsonu i ocijenio da je njegov reizbor "glas povjerenja u Kongres bez presedana".

- Američki narod je četiri godine čekao na zdrav razum, snagu i liderstvo. To će sada dobiti i Amerika će biti veća nego ikada ranije - napisao je Tramp na svojoj društvenoj mreži Truth Social.

Džonson pred sobom ima velike izazove - ne samo usvajanje Trampove zakonske agende, već i podizanje granice do koje zemlja može da se zadužuje, kasnije ove godine.

S obzirom na to da federalna vlada već duguje više od 36 hiljada milijardi dolara, očekuje se da će mnogi republikanci u Kongresu tražiti značajne budžetske rezove.

Republikanci od petka zvanično kontrolišu i Senat, u kojem imaju većinu 53 naspram 47. Novi lider im je senator Džon Tun koji je na toj funkciji naslijedio Miča Mekonela, koji ostaje na položaju senatora.

Kongres bi u ponedjeljak trebalo formalno da potvrdi Trampovu izbornu pobjedu, što bi bilo nemoguće uraditi da nije izabran predsjedavajući Predstavničkog doma.

Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.