Ne bih rekao da je iko režirao pad Bašara al-Asada (Bashar al-Assad), kaže za „Dnevni avaz“ Mirko Dautović, vanjskopolitički analitičar i predavač na Američkom univerzitetu u Taškentu.
Turska je, govori nam on, svakako podržala i vojno i obavještajno ofanzivu pobunjenika iz Idliba na Alep, ali niko nije mogao da pretpostavi da će se čitav režim urušiti, da Asadova vojska neće pružati otpor, a da će pobunjenici napredovati ovako munjevito.
- SAD, rekao bih, nisu direktno igrale nikakvu ulogu u ovome. Indirektno, Vašington je, pomažući Izraelu u ratu protiv Hezbolaha, značajno oslabio tu organizaciju koja je štitila Asada u Siriji – kaže Dautović za „Avaz“.
Na pitanje šta se može očekivati u narednom periodu, Dautović kaže kako moramo posmatrati znake u narednim sedmicama da li će različite frakcije, koje su preuzele vlast u različitim dijelovima Sirije postići sporazum o budućnosti Sirije ili će se upustiti u međusobni građanski rat po scenariju „Svi protiv svakog“.
- To bi ličilo na građanski rat u Libanu 1975. - 1990. U tom smislu, jako je bitna uloga zemalja koje su podržavale te različite frakcije. Najveću ulogu će imati Turska, a potom i Saudijska Arabija, Ujedinjeni Arapski Emirati i Katar. Mislim da će SAD, Rusija i Francuska igrati manje uloge jer nijedna zapravo nema snage da ulaže mnogo svojih resursa u bojno polje koje nijednoj više nije relevantno – naglašava Dautović