RAZLIČITA MIŠLJENJA

Pojavile se nove teorije u napadu u Libanu

Libanske vlasti prstom upiru u Izrael, tvrdeći da obavještajna služba ove zemlje stoji iza napada, dok se iz Tel Aviva ne oglašavaju

Drama u Libanu. Anadolija

S. S.

17.9.2024

Vijest broj jedan danas popodne u svijetu je masovna eksplozija pejdžera koje je libanski Hezbolah koristio za komunikaciju. U eksplozijama je poginulo najmanje osam osoba, dok je skoro 3.000 povrijeđeno.

Libanske vlasti prstom upiru u Izrael, tvrdeći da obavještajna služba ove zemlje stoji iza napada, dok se iz Tel Aviva ne oglašavaju.

Prema jednoj od verzija moguće je da su izraelske snage ili neki drugi akter hakovali ove uređaje i daljinski ih prepunili, pokrećući termalno otkazivanje. Međutim, prema drugoj verziji, mnogi vjeruju da je hakovanje malo vjerovatno i da je napad izveden baš na taj način, prenio je BBC.

Stručnjaci ukazuju na to da snimci eksplozija nisu u skladu sa scenarijem pregrijavanja baterija. Rana teorija je da je ovo bio tzv. "napad na lanac snabdijevanja", u kojem su pejdžeri možda bili kompromitovani tokom njihove proizvodnje ili transporta.

Ova vrsta napada podrazumijeva ugrađivanje "zlonamjernog softvera" ili hardverskih manipulacija tokom faza izrade, prije nego što uređaji stignu do krajnjih korisnika. U takvom scenariju, uređaji su sabotirani prije nego što su uopšte postali operativni, čime se omogućava njihovo kasnije aktiviranje ili sabotiranje na daljinu.

Ako je ovo tačno, onda je riječ o izuzetno sofisticiranom i planiranom napadu, jer bi uključivao pristup proizvodnim procesima ili transportnim lancima pagera. Ovakvi napadi su složeniji i zahtevaju dugoročnu pripremu, ali nude prednost tajnog i ciljanog napada na ključne komunikacione sisteme.

Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.