Izraelska bezbjednosna zajednica suočava se s ozbiljnim poteškoćama u svom naporu da održi granice sigurnim, s obzirom na niz ozbiljnih propusta koji su omogućili nezapamćenu infiltraciju iz Gaze. Nedavni Hamasov napad, otkrio je ozbiljne slabosti u izraelskom sistemu nadzora i obaveštajnom radu, ostavljajući čitavu zemlju bez odbrane i ugrozivši sigurnost nacije.
Prema informacijama iz "New York Timesa", izraelska obavještajna služba uočila je porast aktivnosti na militantnim mrežama Gaze neposredno prije napada, ali nažalost, njena upozorenja nisu naišla na adekvatan odgovor. Izraelski vojnici čuvari granice nisu reagovali na vrijeme, a bespilotne letjelice poslate od strane Hamasa onesposobile su ključne komunikacione stanice i nadzorne kule, ostavljajući vojnike bez ikakvih sredstava za borbu protiv napada.
Najveći izazov u historiji
Ova infiltracija iz Gaze, koja je uključila napade na više od 20 izraelskih gradova i vojnih baza, označava najveći izazov izraelskoj odbrani u poslednjih 50 godina. Tokom ovog napada, izraelska vojska bila je nemoćna, što je rezultiralo gubicima od preko 1.000 Izraelaca, uključujući i vojnike, otimanjem najmanje 150 ljudi i pretrpljenom štetom na vojnim objektima.
- Trošimo milijarde i milijarde na prikupljanje obaveštajnih podataka o Hamasu - izjavio je bivši visoki zvaničnik Savjeta za nacionalnu bezbjednost Izraela, Joel Guzanski. "A onda, u sekundi, sve se srušilo kao niz domina."
Prvi propust datira nekoliko mjeseci prije napada, kada su izraelski bezbjednosni lideri pogrešno procijenili prijetnju koju predstavlja Hamas iz Gaze. Hamas je prošle godine ostao van sukoba i nastojao je da izbjegne eskalaciju. Međutim, nedavni napad je pokazao da su te procjene bile netačne.
Potcijenili neprijatelja
Operativna neuspješnost uključivala je i povjerenje u sistem daljinskog nadzora granice, uz pretpostavku da masovna infiltracija nije vjerovatna. Međutim, Hamas je iskoristio ranjivosti sistema i poslao bespilotne letjelice da unište ključne komponente, čime je omogućio stotinama napadača da pređu granicu.
Nedostatak koordinacije i komunikacije tokom napada dodatno je otežao izraelski odgovor. Ovi propusti zajedno su stvorili ozbiljan sigurnosni problem za Izrael.
Nedostatak brzog i efikasnog reagovanja, zajedno sa komunikacionim problemima, pokazali su potrebu za temeljnim reformama u izraelskom sistemu nadzora i obavještajnom radu kako bi se osigurala buduća bezbjednost zemlje.