Ustavno vijeće Francuske u petak je potvrdilo temelje penzione reforme koju provodi Makron, uključujući njenu glavnu mjeru podizanje zakonske dobi za penzionisanje na 64 godine.
Vijeće je odbacilo neko mjere vladinog projekta kao što su stvaranje "indeksa starijih", ali i pored toga velika pobjeda za Makrona je podizanje praga za penzionisanje.
Odbijen zahtjev ljevice
Ujedno je odbijen zahtjev ljevice za referendumom zajedničke inicijative (RIP). Drugi zahtjev, koji je podnesen kasnije, mora biti predmet nove odluke koja će biti donijeta trećeg maja.
U Parizu zbog ove odluke vlada opsadno stanje, a u toku dana u iščekivanju stava okupio se veliki broj protivnika penzione reforme.
Odluka Ustavnog vijeća znači da vlada može donijeti zakon o podizanju minimalne dobi za odlazak u mirovinu već sljedeće sedmice, a one će stupiti na snagu do kraja ove godine.
Vlada se nadala da će ova presuda okončati tromjesečne prosvjede, ali policija je bila u stanju pripravnosti zbog novih demonstracija najavljenih za petak navečer.
Ustavno vijeće, od kojeg je premijerka Elisabeth Borne zatražila da ispita jesu li prijedlozi o penzijama u skladu s ustavom, odbacilo je neke manje elemente. To je uključivalo mjere osmišljene za poticanje zapošljavanja starijih radnika.
Dvije sedmice za donošenje zakona
Vlada sada ima dva sedmice da donese zakon.
Nakon tromjesečnih demonstracija u kojima je došlo do sukoba s policijom, politička kriza oko penzija još nije gotova. Sindikati i opoziconi političari nastavili su pozivati vladu da odloži povećanje dobi za odlazak u penziju. Ankete pokazuju da se dvije trećine francuske javnosti protivi povećanju minimalne dobi za odlazak u penziju na 64 godine.
Makron je ranije tokom dana prilikom posjeta Notre Dameu implicirao da on nije netko ko bi se povukao zbog demosntracije. "Ostani na kursu, to je moj moto", rekao je.
U Parizu je naoružana interventna policija bila u pripravnosti u blizini strogo čuvane zgrade ustavnog vijeća. Zabranjene su sve ulične demonstracije u tom području, a zatvorene su i neke stanice metroa. Postavljeni su posebni sigurnosni paravani visoki tri metra. Policija je očekivala do 10.000 demonstranata u glavnom gradu nakon presude.
Stotine studenata i srednjoškolaca okupilo se na protestu u blizini pariške Gare St Lazare u ranim poslijepodnevnim satima.
Očekuje se obraćanje Makrona
Ustavno vijeće odbilo je zahtjev opozicionih političara za raspisivanjem oblika referenduma građana o penzionom zakonu. Bio bi to vrlo dug i složen proces, koji bi započeo skupljanjem potpisa najmanje 10 posto biračkog tijela, najmanje 4,88 milionabirača u devet mjeseci. Upućen je još jedan zahtjev za raspisivanje referenduma, a odluka se očekuje početkom maja.
Makron bi se sljedećih dana mogao obratiti na televiziji. Nakon što je proteklih sedmica više puta odbacio pozive na razgovore sa sindikalnim čelnicima, rekao je da će pozvati predstavnike radnika na razgovore sljedeći sedmice. Ali oni žele da prvo ukine zakon.
Neizvjesno je kako će Makron riješiti krizu. Prošlog mjeseca, kada je vlada upotrijebila izvršnu uredbu da zaobiđe parlament i progura mirovinski plan bez glasovanja, to je ilustriralo koliko je Makronovim centristima teško vladati nakon što su u junu izgubili apsolutnu većinu u parlamentu. Ankete su pokazale da više od 60 posto Francuza podržava demonstracije protiv penzionih planova, a podrška je porasla u posljednja tri mjeseca.