Vrlo blaga zima, rekordno niski nivoi kiše i zapanjujući nedostatak snijega u Evropi ostavili su rijeke, kanale i jezera širom kontinenta na alarmantno niskim nivoima, a stručnjaci upozoravaju da bi se mogle ponoviti prošlogodišnje ozbiljne suše.
Satelitski podaci
Slike isušenih riječnih korita i niskog vodostaja jezera obično se povezuju s ljetnim vrućinama, a ne zimom. Ali iznimno topao i suh početak godine utječe na mnoga evropska područja, posebno centralnu i jugozapadnu Francusku, sjevernu Španiju i sjevernu Italiju, piše CNN.
Situacija s vodom u Evropi postala je vrlo nesigurna, navodi se u studiji koju su u januaru objavili istraživači s Tehnološkog sveučilišta u Grazu, koji su koristili satelitske podatke za analizu svjetskih resursa podzemnih voda.
- Prije nekoliko godina ne bih mogao zamisliti da će voda biti problem u Evropi. Imamo problema s vodoopskrbom - moramo razmisliti o tome - rekao je jedan od istraživača Torsten Majer Gur (Mayer-Gürr).
Najsušnije razdoblje
Francuska, koja proživljava najsušnije razdoblje u više od 60 godina, uskoro bi mogla uvesti restrikcije vode.
- Francuska bilježi 32 uzastopna dana bez značajnih padavina, od 21. januara do 21. februara - rekao je Sajmon Mitelberger (Simon Mittelberger), klimatolog pri Météo-France, što je najduži period od 1959. godine, otkako se vodi evidencija.
Ovo ima štetan učinak na rijeke i jezera, kao i na tlo, ističe Mitelberger.
- Zemlja je mnogo suša nego inače – rekao je.
Vlažnost tla
Trenutni nivoi vlažnosti tla u Francuskoj obično se bilježe tek sredinom aprila. Snijeg je također bio slab.
- Situacija u Pirinejima je blizu rekordno niske količine snijega za ovo doba godine - rekao je Mitelberger.
U Alpama je palo 63 posto manje snijega nego inače. Nedostatak snijega zimi može ugroziti rezerve vode u proljeće i ljeto.